Medal z XVII w., srebrne oraz posrebrzane sztućce i patery - to część eksponatów, które można oglądać już w Forcie Gerharda w Świnoujściu. Skrzynię z ponad 100 cennymi przedmiotami ukryli najprawdopodobniej w 1945 r. Niemcy. Odnaleźli ją niedawno pracownicy budowlani.
Jak powiedział PAP Piotr Piwowarczyk z Fortu Gerharda, "skarb" odnaleziono kilka miesięcy temu podczas prac budowlanych prowadzonych niedaleko promenady. W odkopanej drewnianej skrzyni było ponad sto przedmiotów, w tym srebrne i posrebrzane sztućce, patery, świecznik, butelki i stare medale. Wśród nich najcenniejszy jest srebrny medal z 1648 r., wybity z okazji zakończenia wojny trzydziestoletniej - dodał Piwowarczyk.
"Skarb" odnaleziono kilka miesięcy temu podczas prac budowlanych prowadzonych niedaleko promenady. W odkopanej drewnianej skrzyni było ponad sto przedmiotów, w tym srebrne i posrebrzane sztućce, patery, świecznik, butelki i stare medale. Wśród nich najcenniejszy jest srebrny medal z 1648 r., wybity z okazji zakończenia wojny trzydziestoletniej - mówił PAP Piotr Piwowarczyk z Fortu Gerharda.
Skrzynię zakopano prawdopodobnie w marcu 1945 r., na co wskazują daty na gazetach, w które pieczołowicie zawinięto każdy z przedmiotów - powiedział Piwowarczyk. Przypuszcza on, że przedmioty stanowiły wyposażenie jednego z pensjonatów, które w okolicy miejsca odnalezienia skrzyni funkcjonowały przed wojną. Prawdopodobnie jego właściciele ukryli przedmioty, nie mogąc ich zabrać podczas ucieczki przed zbliżającą się do miasta Armią Czerwoną - dodał.
Zdaniem Piwowarczyka, takich tzw. depozytów jest bardzo dużo na Pomorzu Zachodnim. Udokumentowanych odkryć jest jednak niewiele. Niemcy uciekali przed Rosjanami wierząc, że wrócą niebawem do swoich domów i odnajdą ukryte futra, rowery, zastawy, a nawet weki, które także czasem udaje się odnaleźć - wyjaśnił.
Być może uda się znaleźć potencjalnego właściciela znaleziska lub jego spadkobierców. Na części sreber wygrawerowany jest monogram HB; mogą to być inicjały posiadacza zastawy. Jak przyznał Piwowarczyk, udało się sprawdzić książki adresowe z tego czasu i "pojawił się już pierwszy trop".
To nie pierwsze ciekawe znalezisko w Świnoujściu; kilka lat temu odnaleziono w mieście cenną kolekcję chińskich monet ukrytą w 1945 r. Skąd wzięły się monety chińskie w niemieckim Świnoujściu? Jak ocenił Piwowarczyk, prawdopodobnie przywiózł je pruski żołnierz ze Świnoujścia, który stacjonował przez jakiś czas w Chinach.
Przedmioty z odnalezionej niedawno skrzyni na mocy prawa są własnością skarbu państwa, a w Muzeum Obrony Wybrzeża w Forcie Gerharda w Świnoujściu można je oglądać dzięki decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Fort Gerharda należy do najlepiej zachowanych XIX-wiecznych pruskich fortów nadbrzeżnych w Europie. Położony jest na wyspie Wolin, na prawym brzegu ujścia cieśniny Świny. Budowa fortu rozpoczęła się po wojnie prusko-duńskiej w 1848 r. i trwała 11 lat. Fort służył do obrony portu przed nieprzyjacielską flotą. (PAP)
res/ gma/