Na wystawę "Śmiejmy się z siebie! Humor obyczajowy w polskich czasopismach satyrycznych do 1939 roku" zaprasza Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Najstarsze eksponowane czasopismo pochodzi z 1839 roku.
Jak informują organizatorzy ekspozycji, zwiedzający będą mieli możliwość przyjrzenie się takim pismom humorystycznym jak m.in.: "Mucha", "Sowizdrzał”, "Bocian", "Wróble na Dachu" czy "Uśmiech". Przeczytać będzie można dawne dowcipy i obejrzeć rysunki satyryczne. "Będziemy mogli zobaczyć, co nas wtedy bawiło i czy zmieniło się nasze poczucie humoru" - powiedziała we wtorek PAP Ewa Baranowska z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.
Twórcy wystawy zwracają uwagę, że "doskonale zilustrowany i ujęty w ciętą puentę humor obyczajowy" utrwalony został na łamach czasopism "Bocian”, "Wróble na Dachu" oraz łódzkich pism humorystycznych - "Uśmiechu" i "Wolnej Myśli Wolnych Żartów".
Twórcy wystawy zwracają uwagę, że "doskonale zilustrowany i ujęty w ciętą puentę humor obyczajowy" utrwalony został na łamach czasopism "Bocian”, "Wróble na Dachu" oraz łódzkich pism humorystycznych - "Uśmiechu" i "Wolnej Myśli Wolnych Żartów".
Jak wyjaśniają, "Bocian" to krakowski dwutygodnik satyryczno-obyczajowy dla panów, który ukazywał się w latach 1896–1918 i wyróżniał ciekawą secesyjną typografią. Pikanterii historii gazety dodaje fakt, że pismo było wielokrotnie konfiskowane za "obrazę moralności publicznej" ponieważ chętnie eksponowało pikantne rysunki i dowcipy.
Podobny w charakterze był łódzki tygodnik "Wolna Myśl Wolne Żarty" - "pismo frywolno–erotyczne o pikantnym posmaku".
Osobom ceniącym cięty dowcip polityczny polecany jest krakowski "Djabeł" oraz lwowskie czasopismo "Szczutka", które specjalizowało się w satyrze politycznej. "Szczutka" przy pomocy dowcipu i krytyki atakowało zacofanie Galicji, uniżoność i służalczość wobec władz zaborczych oraz rozgrywki partyjne ugrupowań galicyjskich.
Zdaniem twórców wystawy osoby, które cenią estetykę i wysoki poziom artystyczny, powinny obejrzeć krakowskie "Liberum Veto: pismo poświęcone polityce, literaturze i sztuce" lub "Maski. Literatura, sztuka, satyra". Jak wyjaśniają, oba te pisma skupiały grupę znakomitych autorów, m.in.: Stanisława Przybyszewskiego, Kazimierza Przerwę-Tetmajera, Władysława Reymonta, Leona Chwistka czy Juliana Tuwima.
Do najstarszych czasopism prezentowanych na wystawie należą: "Humorysta Warszawski" z 1839 roku oraz "Ćma z Domu Pokraczanka" z 1862 roku.
Wszystkie prezentowane na wystawie czasopisma są częścią zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Ekspozycja czynna będzie do 1 marca 2014 roku. (PAP)
jaw/ abe/