50 obrazów 12 malarzy z przesłaniem: sacrum jako inspiracja dla sztuki, zobaczyć można od niedzieli w Muzeum Magicznego Realizmu Ochorowiczówka w Wiśle (Śląskie). Ekspozycja jest odpowiedzią na list do artystów, który św. Jan Paweł II napisał w 1999 roku.
„Ojciec św. apelował w liście do artystów o powrót do źródła inspiracji, jakie stanowić może sacrum i ponowne połączenie dróg wiary i sztuki współczesnej. Echem tego jest wystawa +Odblask tajemnicy+, która krążąc po Polsce i Europie, daje świadectwo ponadczasowego przesłania zamkniętego w dziełach malarskich” – poinformowała Aleksandra Kajda ze służb prasowych Ochorowiczówki.
Na wystawie zgromadzonych zostało 50 prac autorstwa 12 polskich artystów: Karola Bąka, Andrzeja Boj Wójtowicza, Dariusza Kalety, Jarosława Kukowskiego, Wacława Jagielskiego, Krzysztofa Wiśniewskiego, Józefa Stolorza, Krzysztofa Klimka, Daniela Pawłowskiego, Barbary Kaczmarowskiej-Hamilton, Krzysztofa Izdebskiego-Cruza i Marcina Kołpanowicza.
„Ich różnorodne style oraz osobiste interpretacje słów Ojca św. sprawiają, że oglądanie wystawy staje się odbiciem wielowymiarowego podejścia do religii. Stanowi również świadectwo wiary współczesnych artystów i przybliża odbiorcy wartości chrześcijańskie za pomocą plastycznie wyrażonego piękna” – zaznaczyła Kajda.
Ekspozycja po raz pierwszy pokazana została w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach. Po Ochorowiczówce prezentowana będzie m.in. w Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, a także w Wilnie, Rydze, Lwowie i Brukseli. Upamiętnia rok św. Jana Pawła, który właśnie obchodzimy.
Organizatorem wystawy jest Przeorat Orderu św. Stanisława.
Wernisaż wystawy „Odblask tajemnicy” odbył się w sobotę wieczorem. Obrazy można oglądać od niedzieli. Ekspozycja będzie czynna do 14 marca.
Muzeum Magicznego Realizmu mieści się w wiślańskiej willi należącej niegdyś do Juliana Ochorowicza, żyjącego na przełomie XIX i XX w. filozofa i psychologa, wykładowcy uniwersyteckiego z Lwowa. Był on pionierem psychologii doświadczalnej i klinicznej. Badał też zjawiska parapsychiczne. Był pionierem w wielu dziedzinach techniki. Stworzył i opatentował mikrofon, a także telefon głośnomówiący, który przez specjalistów uznany został za jakościowo lepszy od wynalazku Bella.
Prezentowana na co dzień w Ochorowiczówce kolekcja to ponad 300 dzieł polskich twórców związanych z surrealizmem. Są dzieła m.in. Jarosława Jaśnikowskiego, Zdzisława Beksińskiego czy Jakuba Różalskiego. Jest także zbiór ponad 60 prac Salvadora Dali.
Realizm magiczny to tendencja w sztuce, która wywodzi się z Niemiec doby lat 20. minionego stulecia. Jako pierwszy użył tego określenia krytyk sztuki Franz Roh. Artyści odwoływali się do wyobraźni, wierzeń ludowych i magii, wprowadzając do codzienności elementy irracjonalne i tajemnicze. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ pat/