„Święci. Malarstwo na szkle Wojciecha Marchlewskiego" – to nowa ekspozycja przygotowana przez Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze. Znajdzie się na niej kilkadziesiąt obrazów artysty specjalizującego się w malowaniu na szkle. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek.
„Wojciech Marchlewski wniknął w istotę obrazu świętych w kulturze ludowej. Uproszczona forma postaci, symboliczne elementy, żywe kolory przenoszą nas w świat XIX wiecznej wsi, zanurzonej w coraz bardziej egzotycznej dla nas sensualności” - powiedział PAP Damian Danak z Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze.
Wojciech Marchlewski jest etnografem i członkiem Związku Artystów Polska Sztuka Użytkowa. Działalność artystyczną rozpoczął od drzeworytu, wykorzystując tradycyjne techniki rycia i odbijania. Kontynuując prace nad tradycyjnymi formami sztuki ludowej XIX wieku.
W latach 80. minionego wieku Marchlewski rozpoczął studia dotyczące malarstwa na szkle. Wypracował własną technikę nawiązującą do malarstwa na szkle z północnej Polski XIX wieku. Artysta doskonalił umiejętności w malarstwie wodnym, bazującym na tradycyjnej technice malarstwa chińskiej w pracowni Stanisława Tworzydło.
W ostatnich latach zafascynował się średniowiecznym malarstwem bizantyjskim. Maluje według wzorów wczesnośredniowiecznego bizantyjskiego malarstwa zachowanego w Serbii i w Macedonii. Zajmuje się też rzeźbą w drewnie i w glinie tworząc w swojej pracowni po starej stacji kolejowej w Szarnosiu na Kujawach.
Danak przypomniał, że kult świętych w polskiej kulturze ludowej ogrywał istotna rolę. Jego genezę wiąże się jeszcze z czasami przedchrześcijańskimi i wiarą w mnogość bóstw. Święci sprawowali patronat nad określonymi grupami zawodowymi, różnego rodzaju zajęciami gospodarczymi. Byli patronami poszczególnych dni, łączono ich ze zjawiskami astronomicznymi. Powszechnie uważano, że pełnili rolę pośredników między Bogiem a ludźmi.
"Święci mieli pomagać także znosić trudy dnia codziennego. Wierzono, że modlitwa do konkretnego świętego miała pomóc w uśmierzeniu bólu, znalezieniu zguby, uchronić przed klęskami żywiołowymi, takimi jak powódź czy pożar, zabezpieczyć bydło przed chorobą" - dodał Danak.
Podczas piątkowego wernisażu będzie można wysłuchać prelekcji autora oraz obejrzeć pokaz techniki malowania na szkle. Wystawę będzie można oglądać do 12 czerwca. (PAP)
mmd/ agz/