"Na Gdańsk zdecydowałem się od razu" to tytuł wystawy przedstawiającej pochodzących z Kresów mieszkańców Gdańska. Ekspozycja w Domu Uphagena w Gdańsku zostanie otwarta w czwartek 12 stycznia.
We wnętrzach Domu Uphagena, który jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska (MHMG), zaaranżowano wystawę prezentującą sylwetki gdańszczan, którzy przybyli do Gdańska z Kresów. Każdej z postaci poświęcono osobne miejsce, w którym obok planszy przedstawiającej biografię danej osoby, znajdują się fotografie, pamiątki rodzinne i dokumentacja działalności zawodowej, naukowej i artystycznej.
Wystawa „Na Gdańsk zdecydowałem się od razu. Sylwetki gdańskich Kresowian" jest pierwszą tego typu prezentacją w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska, które do tej pory nie podejmowało szerzej tematyki powojennych przesiedleń. Jednak jej celem jest nie tyle prezentacja samego zjawiska „repatriacji”, co ukazanie losów poszczególnych ludzi, ich indywidualnych historii. Życiorysy Polaków z Kresów to historie patriotów – społeczników, uczestników walk z bolszewikami, ale też intelektualistów, artystów.
"Spośród tysięcy mieszkańców dawnych Kresów, którzy po zakończeniu II wojny światowej osiedli w Gdańsku, prezentujemy jedynie 14 postaci. Wybór bohaterów wystawy ma charakter subiektywny" - powiedział PAP kurator wystawy Janusz Dargacz. "Obok postaci urodzonych na Kresach, które spędziły dużą część swojego życia, znalazły się tu również osoby, które opuściły Kresy jeszcze przed 1939 r., a nawet nie pochodziły z Kresów, lecz były z nimi związane poprzez swoją wieloletnią działalność zawodową" - mówił.
Przybywający do Gdańska przesiedleńcy mieli już za sobą pasmo tragicznych doświadczeń – lata wojny, niemiecką i sowiecką okupację, wysiedlenia i wywózki, często utratę bliskich, wreszcie konieczność porzucenia rodzinnego domu. Mimo to we wspomnieniach wielu z nich uderza entuzjazm, z jakim przystępowali do budowy nowego, polskiego Gdańska. Wszystkich bohaterów ekspozycji można określić, jako jednostki wybitne, które w znacznym stopniu współtworzyły obraz powojennego Gdańska - podkreślił kurator.
Postacie prezentowane na wystawie to m.in. Franciszek Duszeńko (1925-2006), pochodzący z Gródka Jagiellońskiego koło Lwowa - rzeźbiarz, przez dwie kadencje rektor gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych; Stanisław Hueckel (1911-1980) urodzony we Lwowie inżynier, profesor i rektor Politechniki Gdańskiej; Jan Kilarski (1882-1951) z Komarna k. Lwowa, pedagog, krajoznawca; Eugenia Kobylińska-Masiejewska (1894–1974) – urodzona w Wilnie, poetka.
"Aby lepiej zaprezentować wybrane przez nas postacie sięgnęliśmy do domowych archiwów, przedstawiamy fotografie z rodzinnych albumów oraz rozmaite pamiątki. Niesamowite jest to, co ludzie przechowują w domowych szufladach" - powiedział PAP Janusz Dargacz. "Niekiedy są to starannie uporządkowane, bogate archiwa rodzinne, bezcenne pamiątki, które udało się uchronić, mimo tych wszystkich dramatycznych odmian losu, peregrynacji, przesiedleń. Nasze Muzeum jest otwarte na współpracę i poprzez tę wystawę zapraszamy Kresowian do dzielenia się z nami informacjami czy też własnymi przeżyciami, ponieważ jedną z idei wystawy jest przypomnienie korzeni tożsamości współczesnych gdańszczan" - dodał kurator.
Wystawa, której kuratorami są Janusz Dargacz, Katarzyna Kurowska i Wojciech Szymański, powstała we współpracy MHMG z Towarzystwem Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. W następnych odsłonach - jak zapowiadają kuratorzy - prezentowane będą kolejne sylwetki gdańskich Kresowian.
Ekspozycja "Na Gdańsk zdecydowałem się od razu" w Dom Uphagena - Muzeum Wnętrz Mieszczańskich w Gdańsku trwać będzie do 17 kwietnia 2017 r.(PAP)
abe/ mow/