Blisko 70 prac uznawanego za twórcę wrocławskiej secesji, niemieckiego malarza Maksa Wislicenusa można od piątku zobaczyć na wystawie w Muzeum Miejskim Wrocławia. To pierwsza w Polsce tak obszerna prezentacja dzieł artysty tworzącego na Śląsku w pierwszej połowie XX w.
Jak poinformowała PAP Ewa Pluta, rzeczniczka Muzeum Miejskiego Wrocławia, na ekspozycji można zobaczyć prace Wislicenusa z różnych okresów jego twórczości, będące reprezentacją wszystkich podejmowanych przez artystę tematów. „Największą grupę stanowi malarstwo olejne, uzupełniają je projekty do gobelinów i same gobeliny oraz projekt plakatu” - dodała Pluta.
Maks Wislicenus urodził się w 1861 r. w Weimarze, w rodzinie artystów. W 1896 r. został nauczycielem rysunku i sztuki włókienniczej w Królewskiej Wyższej Szkole Sztuki i Rysunku Artystycznego we Wrocławiu, a po czterech latach jej profesorem. W tym czasie artystę na równi z malarstwem zajmowała sztuka dekoracyjna i sztuka użytkowa. Projektował meble, witraże, hafty, wyroby ze skóry, druki i plakaty, ale przede wszystkim tkaniny dekoracyjne i gobeliny.
„Okres wrocławski pozostał czasem jego największych sukcesów. Był to także, w jego własnej ocenie, czas najbardziej produktywny w życiu. We Wrocławiu pracował przez dwadzieścia pięć lat jako pedagog i wykształcił wielu uczniów. Tu zrealizował się jako malarz, przede wszystkim jako oryginalny pejzażysta, wynalazca śląskiego pejzażu i portrecista” - napisał w katalogu towarzyszącym ekspozycji Piotr Łukasiewicz.
W twórczości Wislicenusa szczególną miejsce zajmowały pejzaże, w tym przedstawiające Wrocław i Karkonosze. Osobny rozdział twórczości artysty stanowią pejzaże powstałe w czasie I wojny światowej. To obrazy przedstawiające skalę zniszczeń powstałych w wyniku działań wojennych oraz dokumentujące losy ludności.
Dzieła prezentowane na wrocławskiej wystawie pochodzą m.in. ze zbiorów Muzeum Sztuki Dekoracyjnej w Dreźnie, Muzeum Miejskiego w Budziszynie, Muzeum Śląskiego w Goerlitz, Muzeów Narodowych we Wrocławiu i w Warszawie, Muzeum Miejskiego Wrocławia oraz Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.
Ekspozycję można zwiedzać do końca maja.(PAP)
pdo/ pz/