Wystawę poświęconą patronowi Solidarności ks. Jerzemu Popiełuszce otwarto w sobotę wieczorem w gdańskim kościele św. Brygidy. Ekspozycja prezentuje m.in. śledztwo i proces zabójców kapłana Solidarności.
W kościele św. Brygidy, wokół którego przez lata gromadziło się środowisko opozycyjne, znajdują się m.in. relikwie błogosławionego.
Wystawę przygotował białostocki oddział IPN. Składa się na nią około 20 plansz. Na dwóch z nich spisano życiorys ks. Popiełuszki, a na pozostałych zaprezentowano głównie zdjęcia, ale też najważniejsze dokumenty związane z postacią kapłana od dzieciństwa, przez kapłaństwo aż po śmierć. Ekspozycja prezentuje też śledztwo i proces zabójców kapłana oraz pomniki.
„Te zdjęcia mają taki walor, że zrobiły je osoby, które znały księdza Jerzego. To nie są zdjęcia profesjonalnych fotografików: zostały zrobione aparatami trzymanymi przez ludzi, którzy go kochali i szanowali” – mówiła europosłanka PiS Anna Fotyga, która otworzyła wystawę. To za sprawą Fotygi w gdańskim kościele zorganizowano ekspozycję.
Wystawa prezentowana będzie w kościele św. Brygidy do 20 grudnia.
Po otwarciu ekspozycji w siedzibie NSZZ „Solidarność” w Gdańsku zaplanowano spotkanie z Wojciechem Sumlińskim – autorem książki o zabójstwie ks. Popiełuszki.
Ks. Krzysztof Ławrukajtis wikariusz parafii św. Brygidy przypomniał w rozmowie z PAP, że ta gdańska świątynia, uznawana jest (głównie dzięki działalności wieloletniego proboszcza ks. Henryka Jankowskiego) za kościół Solidarności. „Ksiądz Popiełuszko bywał tu i nawet kilkakrotnie odprawiał msze za ojczyznę” – wyjaśnił wikariusz.
„Te zdjęcia mają taki walor, że zrobiły je osoby, które znały księdza Jerzego. To nie są zdjęcia profesjonalnych fotografików: zostały zrobione aparatami trzymanymi przez ludzi, którzy go kochali i szanowali” – mówiła europosłanka PiS Anna Fotyga, która otworzyła wystawę. To za sprawą Fotygi w gdańskim kościele zorganizowano ekspozycję.
Dodał, że w ołtarzu kościoła św. Brygidy znajduje się też relikwiarz ks. Popiełuszki, a w jednej z naw – jego pomnik przedstawiający kapłana w pozycji leżącej – jako męczennika. „Pomnik ten powstał w 1985 roku i był jednym z pierwszych pomników poświęconych kapłanowi” – wyjaśnił ks. Ławrukajtis.
Ks. Jerzy Popiełuszko (Alfons Popiełuszko) urodził się 14 września 1947 r. we wsi Okopy k. Suchowoli na Białostocczyźnie, w ubogiej katolickiej rodzinie. W 1965 r., po uzyskaniu świadectwa dojrzałości, wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Na początku drugiego roku studiów został wcielony do wojska. Święcenia kapłańskie otrzymał 29 maja 1972 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski. Po święceniach studiował na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, gdzie specjalizował się w zakresie nauk społecznych.
Po powrocie z Rzymu został skierowany jako wikariusz na swą pierwszą placówkę duszpasterską w Ząbkach, k. Warszawy. Następnie pracował w kościele św. Anny (1975-78). W maju 1980 r. został przeniesiony do parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, warszawscy hutnicy określili go swoim kapelanem, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia.
Po ogłoszeniu stanu wojennego publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Równocześnie - zgodnie z głoszoną przez siebie zasadą "zło dobrem zwyciężaj" - przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu.
Wielokrotnie zastraszany i szykanowany przez aparat państwowy, 19 października 1984 roku, po odprawieniu mszy dla robotników w Bydgoszczy i odmówieniu różańca, w czasie powrotu do Warszawy, ks. Popiełuszko został uprowadzony, a następnie zamordowany przez funkcjonariuszy IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Po niezwykle brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka.
6 czerwca 2010 r. ks. Popiełuszko został beatyfikowany jako męczennik. Trwają procedury zmierzające do jego kanonizacji. 31 sierpnia 2014 r. w bazylice św. Brygidy w Gdańsku abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, odczytał wiernym dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Stolicy Apostolskiej ustanawiający ks. Popiełuszko patronem członków NSZZ "Solidarność". Nastąpiło to podczas uroczystej mszy sprawowanej z okazji 34. rocznicy powstania Solidarności.(PAP)
aks/ mow/