Wystawę plakatów przypominających o filozofie, krytyku literackim i historyku Marianie Zdziechowskim otworzył w poniedziałek w Krakowie Instytut Pamięci Narodowej. Ekspozycja została zorganizowana w 155. rocznicę urodzin tego intelektualisty.
W ramach wystawy krakowianie i turyści zobaczą pojedyncze plakaty na ok. 50 przystankach autobusowych i tramwajowych.
Całość ekspozycji będzie można obejrzeć też w jedynym miejscu – w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej.
Na wielkoformatowych plakatach, opracowanych według jednego wzorca graficznego, znajdują się cytaty z antykomunistycznych książek Zdziechowskiego, głównie z „Od Petersburga do Leningradu” (1934).
„Tak naprawdę przypominamy go zwykłym przechodniom, a przede wszystkim studentom, gdyż oni są w tym inteligenckim Krakowie grupą, do której przede wszystkim chcieliśmy dotrzeć” – powiedział podczas poniedziałkowego briefingu prasowego kurator wystawy Maciej Zakrzewski.
Jak przypomniał, Zdziechowski był związany głównie z Wilnem, ale studiował w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim. W Collegium Novum jest tablica upamiętniająca myśliciela.
Zdziechowski – mówił Zakrzewski – już przed II wojną światową krytykował komunizm i był jednym z pierwszych europejskich, radykalnych krytyków tej ideologii. „Identyfikował jasno komunizm jako imperium zła, z pozycji moralnej, religijnej; wskazywał, że tak na dobrą sprawę to nie jest system polityczny, tylko pewien system etyczny, destrukcyjny, który należy radykalnie zwalczać” – powiedział kurator.
Przypomniał, że Zdziechowski zmarł w 1938 r. i nie doczekał komunizmu. Za to jego syn Ksawery został zesłany do łagru na Uralu. „W ten sposób jakby represja dotknęła jego rodzinę” – powiedział Zakrzewski.
Wystawa „ Komunizm według Mariana Zdziechowskiego” czynna będzie – zarówno w przestrzeni miejskiej jak i w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej – do końca kwietnia.
Marian Zdziechowski (1861–1938) jest autorem m.in. prac „Mesjaniści i Słowianofile” (1888), „Pesymizm, romantyzm a podstawy chrześcijaństwa” (1914, 1915), „W obliczu końca” (1937).(PAP)
bko/ mhr/