Inne

08.02.2018

W Krośnie można zobaczyć szachy niemal z całego świata

Eksponaty prezentowane na otwartej, 8 bm. wystawie „Szachy świata” w Muzeum Podkarpackim w Krośnie. Fot. PAP/D. Delmanowicz Eksponaty prezentowane na otwartej, 8 bm. wystawie „Szachy świata” w Muzeum Podkarpackim w Krośnie. Fot. PAP/D. Delmanowicz

W Muzeum Podkarpackim w Krośnie została otwarta w czwartek wystawa „Szachy Świata”. Eskpozycja zgromadziła ponad 1200 szachowych eksponatów, w tym takich krajów jak Rosja, Mongolia, Nepal i Kuba. Wystawa będzie czynna do 21 kwietnia br.

Jak poinformowała PAP Katarzyna Krępulec-Nowak z muzeum, na wystawie prezentowany będzie prywatny zbiór rodziny Czochrów - Andrzeja, Magdaleny i Weroniki.

„Cała ekspozycja liczy ponad 1200 eksponatów; 300 z nich pochodzi z różnych zakątków świata m.in.: Rosji, Holandii, Węgier, Mongolii, Japonii, Malezji, Indii, Chin, Wietnamu, Hong Kongu, Pakistanu, Kirgistanu, Nepalu, Azerbejdżanu, Mongolii, Peru, Meksyku, Kuby i wielu innych” – dodała.

Komplety szachowe, które można podziwiać w Krośnie wykonane są z różnych materiałów m.in. z gliny, szkła, kryształu, kamienia mydlanego, porcelany, lawy wulkanicznej, drzewa sandałowego, metalowych śrubek, hebanu, poroży jelenia, sierści lamy czy też z czekolady.

Krępulec-Nowak zaznaczyła, że główną część zbioru uzupełniają stare zdjęcia, karty pocztowe, pocztówki, plakaty, obrazy oraz książki – podręczniki do nauki gry w szachy wydane w pierwszej połowie XX w.

„Sporą część kolekcji stanowią szachy dla dzieci, z motywami nawiązującymi do popularnych filmów, bajek i marek, np.: Gwiezdne Wojny, Star Trek, Władca Pierścieni, Piraci z Karaibów, Harry Potter czy Shrek” – podkreśliła.

Prezentowana kolekcja szachów wpisana została w 2012 r. do Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości, jako największa i unikatowa w Polsce. Natomiast w 2016 r. Kapituła Hetmanów Polskiego Związku Szachowego przyznała rodzinie Czochrów statuetkę „Hetmana” w kategorii Nagroda Specjalna za wkład w popularyzację i promowanie szachów.

Ekspozycję można zwiedzać w Muzeum Podkarpackim w Krośnie od 8 lutego do 21 kwietnia 2018.

Szachy powstały najprawdopodobniej w Indiach w VI w. n.e., skąd dotarły do Persji, gdzie szybko stały się bardzo popularne. Tam opracowano zasady stosowane obecnie w grze.

Jak potwierdziły badania naukowe nauka gry w szachy sprzyja wszechstronnemu rozwojowi, kształci pamięć, umiejętność abstrakcyjnego i logicznego myślenia oraz rozwija wyobraźnię przestrzenną. Wpływa również na rozwój intelektualny, zwiększa aktywność umysłową, rozbudza twórcze zdolności, a także uczy podejmowania samodzielnych decyzji. (PAP)

autor: Wojciech Huk

edytor: Paweł Tomczyk

huk/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL