Kultura i sztuka po 1989 roku

15.03.2017

W Mediolanie pierwsza we Włoszech retrospektywa Mirosława Bałki

Mirosław Bałka. Fot. PAP/M. Obara Mirosław Bałka. Fot. PAP/M. Obara

Wystawa 15 prac Mirosława Bałki otwarta jest od środy w Mediolanie. To pierwsza we Włoszech retrospektywa rzeźb, instalacji i projekcji wideo polskiego artysty, który przedstawiany jest jako jeden z najwybitniejszych twórców ostatnich 30 lat.

Ekspozycję „Crossover/s”, która będzie otwarta do 30 lipca, zorganizowano w postindustrialnej, prestiżowej przestrzeni wystawowej Hangar Bicocca.

Włoskie media podkreślają, że Bałka opowiada swą sztuką o egzystencji jednostki i zbiorowości oraz o dramatach i historycznych doświadczeniach Polski, a także o dzisiejszej Europie.

“Wystawa bardzo przypomina to, czym jest obecnie Europa, gdzie jest kryzys, stan alarmu, a tutaj mamy okazję przemyśleć europejską historię XX wieku i aktualny kontekst polityczny”- dodał cytowany przez włoskie media Bałka.

Artysta wyjaśnił też: „W obliczu sytuacji, w której słowa nie wystarczają, by coś zakomunikować, sztuka wizyjna daje możliwość dyskusji na trudne tematy w sposób inny, ale ważny”.

Uwagę krytyki zwraca między innymi instalacja „Korytarz mydlany”, zaprezentowana na Biennale w Wenecji w 1993 roku. Jest też praca „Common Ground”, złożona ze 178 ułożonych obok siebie wycieraczek pochodzących z krakowskich domów.

Do tragedii Holokaustu nawiązuje instalacja wideo „BlueGasEyes”, przedstawiająca palniki kuchenki gazowej.

Urodzony w 1958 roku w Warszawie Mirosław Bałka to najbardziej ceniony we Włoszech polski artysta współczesny. Jego prace znajdują się w wielu prywatnych i państwowych kolekcjach w tym kraju.

Wystawa w Mediolanie, zorganizowana przy wsparciu Instytutu Polskiego w Rzymie, wywołuje ogromne zainteresowanie. Jej kuratorem jest Vicente Todoli, były dyrektor londyńskiej galerii sztuki współczesnej Tate Modern. (PAP)

sw/ kot/ ro/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL