Kultura i sztuka po 1989 roku

30.03.2017

W Mińsku wystawa malarstwa i grafiki podlaskiej artystki Małgorzaty Dmitruk

Wystawę malarstwa i grafiki polskiej artystki Małgorzaty Dmitruk otwarto w czwartek wieczorem w Narodowym Centrum Sztuki Współczesnej w Mińsku. „Podlasie było i zawsze będzie obecne w mojej twórczości” – powiedziała PAP graficzka.

„Przywieźliśmy do Mińska obrazy i trzy cykle graficzne: +Małpi gaj+, +Trylogia+ i +Kochać+. Moje prace powstawały tutaj, w Mińsku, w pracowni Dzmitryja Małatkoua, którego poznałam jeszcze w 1993 r.” – mówiła PAP Małgorzata Dmitruk podczas otwarcia wystawy „Małpi gaj i inne historie” w białoruskiej stolicy.

Pochodząca z Bielska Podlaskiego Dmitruk w 1993 r. zaczęła studia na wydziale grafiki artystycznej w mińskiej Akademii Sztuk Pięknych, które po dwóch latach kontynuowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

„Pochodzę z Białostocczyzny, to jest dla mnie punkt wyjścia. Z niej czerpię inspirację, to wspomnienie domu, dzieciństwa, małej ojczyzny. Podlasie zawsze było silnie obecne w moich pracach i zapewne zawsze będzie” - powiedziała. Dodała, że w pracach prezentowanych w białoruskiej stolicy dominują rodzime motywy, ale są także grafiki przedstawiające Mińsk. „Zależało mi na tym, żeby je właśnie tutaj pokazać” – podkreśliła.

„Ta wystawa to element promocji województwa podlaskiego, ale Małgorzata Dmitruk to artystka, która promuje nie tylko Podlasie, lecz całą Polskę” – powiedziała PAP Magdalena Łyżnicka-Sanczenko, dyrektor Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Dodała, że w sztuce Dmitruk „widać powiązania dwóch narodów, wspólne korzenie”. „To są obrazy, w których mogą się odnaleźć zarówno Polacy, jak i Białorusini” – mówiła.

„W jej sztuce metropolia spotyka się z wsią, współczesność – z dniem wczorajszym, wspólne z osobistym. Artystka wierzy w fantazję widza, pozostawiając mu pole dla własnych rozważań” – napisał o Dmitruk wybitny malarz i grafik prof. Andrzej Strumiłło.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL