Epoka nowożytna

05.06.2018

W Muzeum Narodowym we Wrocławiu otwarto wystawę „Sztuka Wicekrólestwa Peru”

Kadzielnica w formie pancernika, Andy Południowe, XIX w. © Colección Barbosa-Stern. Źródło: MNWr Kadzielnica w formie pancernika, Andy Południowe, XIX w. © Colección Barbosa-Stern. Źródło: MNWr

Portrety świętych z Limy, anioły w strojach dworzan uzbrojone w arkebuzy oraz wyroby ze srebra i złota są prezentowane od wtorku na wystawie sztuki peruwiańskiej XVII-XIX wieku w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Dzieła pochodzą z kolekcji Barbosa-Stern, budowanej od 1966 r., będącej obecnie jedną z największych atrakcji Limy. Wystawa została zorganizowana we współpracy z Muzeum Narodowym we Warszawie.

Jak powiedziała rzeczniczka wrocławskiego Muzeum Narodowego Anna Kowalów, to pierwsza w Polsce prezentacja sztuki Peru tego okresu, która łączy elementy dwóch tradycji kulturowych: imperium Inków i sztuki, która pojawiła się tam wraz z przybyciem kolonizatorów.

„Pokazywana w Polsce kolekcja sztuki Wicekrólestwa Peru to zbiór dzieł powstałych w szczególnym momencie historycznym, w okresie kształtowania się utworzonego w 1544 r. kolonialnego państwa” – powiedział dyrektor Coleccion Barbosa-Stern, Aldo Barbosa Stern.

„Przemiany, jakie niosły z sobą wprowadzenie chrześcijaństwa i równoczesny podbój imperium Inków przez Hiszpanów, stworzyły całkowicie odmienne warunki życia tamtejszego społeczeństwa. Znalazło to swoje odzwierciedlenie w sztuce. Wystawa pokazuje, jak wzory włoskiego manieryzmu, flamandzkiego baroku i neoklasycyzmu zostały przyswojone i zaadaptowane, stając się częścią składową miejscowego kodu kulturowego” - wyjaśnił.

Jak dodał dyrektor wrocławskiego Muzeum Narodowego Piotr Oszczanowski, prezentowane dzieła malarskie, odwołując się do wzorów sztuki europejskiej, „zachowują w pełni swój koloryt i lokalny sposób postrzegania rzeczywistości przez co stają się dla nas jeszcze bardziej atrakcyjne”.

Na wystawie pokazane będą m.in. portrety świętych z Limy: św. Róży i św. Marcina de Porres, anioły w strojach dworzan uzbrojone w arkebuzy, czy obraz Matki Boskej w barwnym pióropuszu.

Zdaniem organizatorów, na uwagę zasługują również wyroby ze srebra o wyszukanych formach, w tym m.in. kadzielnica w formie pancernika. Z kolei wśród wyrobów ze złota znajdą się tupus, czyli ozdobne metalowe szpile używane do spinania elementów stroju, stale obecne w andyjskim świecie.

Wystawa organizowana jest w ramach obchodów 95-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Peru. Czynna będzie do 2 września. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL