Portrety świętych z Limy, anioły w strojach dworzan uzbrojone w arkebuzy oraz wyroby ze srebra i złota są prezentowane od wtorku na wystawie sztuki peruwiańskiej XVII-XIX wieku w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Dzieła pochodzą z kolekcji Barbosa-Stern, budowanej od 1966 r., będącej obecnie jedną z największych atrakcji Limy. Wystawa została zorganizowana we współpracy z Muzeum Narodowym we Warszawie.
Jak powiedziała rzeczniczka wrocławskiego Muzeum Narodowego Anna Kowalów, to pierwsza w Polsce prezentacja sztuki Peru tego okresu, która łączy elementy dwóch tradycji kulturowych: imperium Inków i sztuki, która pojawiła się tam wraz z przybyciem kolonizatorów.
„Pokazywana w Polsce kolekcja sztuki Wicekrólestwa Peru to zbiór dzieł powstałych w szczególnym momencie historycznym, w okresie kształtowania się utworzonego w 1544 r. kolonialnego państwa” – powiedział dyrektor Coleccion Barbosa-Stern, Aldo Barbosa Stern.
„Przemiany, jakie niosły z sobą wprowadzenie chrześcijaństwa i równoczesny podbój imperium Inków przez Hiszpanów, stworzyły całkowicie odmienne warunki życia tamtejszego społeczeństwa. Znalazło to swoje odzwierciedlenie w sztuce. Wystawa pokazuje, jak wzory włoskiego manieryzmu, flamandzkiego baroku i neoklasycyzmu zostały przyswojone i zaadaptowane, stając się częścią składową miejscowego kodu kulturowego” - wyjaśnił.
Jak dodał dyrektor wrocławskiego Muzeum Narodowego Piotr Oszczanowski, prezentowane dzieła malarskie, odwołując się do wzorów sztuki europejskiej, „zachowują w pełni swój koloryt i lokalny sposób postrzegania rzeczywistości przez co stają się dla nas jeszcze bardziej atrakcyjne”.
Na wystawie pokazane będą m.in. portrety świętych z Limy: św. Róży i św. Marcina de Porres, anioły w strojach dworzan uzbrojone w arkebuzy, czy obraz Matki Boskej w barwnym pióropuszu.
Zdaniem organizatorów, na uwagę zasługują również wyroby ze srebra o wyszukanych formach, w tym m.in. kadzielnica w formie pancernika. Z kolei wśród wyrobów ze złota znajdą się tupus, czyli ozdobne metalowe szpile używane do spinania elementów stroju, stale obecne w andyjskim świecie.
Wystawa organizowana jest w ramach obchodów 95-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Peru. Czynna będzie do 2 września. (PAP)
autor: Agata Tomczyńska
ato/ pat/