Sweter Lecha Wałęsy, ornat Jana Pawła II i inne eksponaty związane z ważnymi historycznymi wydarzeniami lat 80. XX wieku będzie można obejrzeć na wystawie "4 czerwca’89 – Wybraliśmy Wolność", która w piątek zostanie otwarta w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.
"Wśród najcenniejszych eksponatów na wystawie znalazł się m.in. sweter Lecha Wałęsy, zapamiętany z momentu podpisywania porozumień sierpniowych, ornat Jana Pawła II, w którym papież odprawiał mszę świętą na lotnisku w Łodzi w 1987 roku, transparent norweskiej organizacji Solidaritet Norge Polen, która od 1980 roku wspierała polską opozycję, a także szereg dokumentów, plakatów z lat 80."– powiedział PAP kurator ekspozycji dr Sebastian Adamkiewicz.
Jak zaznaczył, celem ekspozycji jest przedstawienie wyborów w 1989 r. w szerokim kontekście – zarówno politycznym, jak i społecznym - całej ostatniej dekady PRL.
"Pokażemy, jak narastała fala opozycyjna, zaznaczymy pewne spory w jej strukturach i zaprezentujemy działalność. Panuje mit, że po stanie wojennym opozycja nie funkcjonowała i dopiero w 1989 r. część działaczy zdecydowała się na porozumienie z komunistami. My chcemy pokazać, że również po stanie wojennym opozycja była bardzo aktywna, choć czasami skonfliktowana wewnątrz, to jednak na zewnątrz prezentująca się jako monolit" – dodał.
Wystawa nie pomija tematu kryzysu gospodarczego jako jednej z przyczyn wydarzeń 1989 roku. Zaprezentowane zostaną pamiątki z największego w Polsce marszu głodowego, w którym w 1981 roku ponad 50 tys. włókniarek przeszło ulicami Łodzi. Będzie to m.in. transparent, jaki pojawił się na marszu oraz strój kobiecy z tamtego okresu.
"Obok dokumentacji strajku studentów łódzkich z 1981 roku, dużą część wystawy będą stanowiły archiwa łódzkiej Solidarności i pamiątki z czasów jej działalności – m.in. sita i maszyny drukarskie, dokumenty wydawane przez liderów łódzkich struktur NSZZ Andrzeja Słowika i Jerzego Kropiwnickiego. Będą też eksponaty związane z okresem internowania" – zaznaczył Adamkiewicz.
Wędrówkę przez ekspozycję i kolejne historyczne wydarzenia ułatwi bardzo obszerne kalendarium. Wystawa została wzbogacona o materiały filmowe, pochodzące z archiwów Telewizji Polskiej i Sejmu; do jej przygotowania wykorzystano także zasoby Europejskiego Centrum Solidarności, Archiwum Państwowego w Łodzi oraz prywatnych kolekcji.
Ekspozycja zostanie otwarta w piątek o godz. 18 i będzie można ją zwiedzać do 13 listopada.(PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ mabo/