Do końca października w Muzeum Podkarpackim w Krośnie można obejrzeć wystawę fotograficzną „Hucuły – konie Karpat Wschodnich”. Zdjęcia przedstawiające te niezwykłe zwierzęta i górskie krajobrazy Karpat wykonał Łukasz Grudysz.
Jak powiedział PAP opiekun wystawy Robert Kubit, jej celem jest popularyzacja koni rasy huculskiej oraz terenów, które zamieszkują.
Zdjęcia przedstawiające konie huculskie na górskich pastwiskach zostały wykonane podczas podróży Grudysza na tereny Huculszczyzny w Karpatach Wschodnich oraz gór Beskidu Niskiego i Bieszczad. Na fotografiach możemy podziwiać również krajobrazy Czarnohory na zachodniej Ukrainie.
„Grudysz zajmuje się +kulturą huculską+ już od kilku lat. Odbył wiele ciekawych wypraw m.in. po terenie Karpat ukraińskich. Ma bardzo bogaty dorobek zdjęć tych zwierząt” – podkreślił Kubit.
Ekspozycja obejmuje ok. 40 wielkoformatowych zdjęć, uzupełniają ją eksponaty etnograficzne dotyczące jeździectwa i Huculszczyzny. Muzeum zaprezentowało m.in. elementy strojów i wyposażenia jeździeckiego np. drewniane siodła, pas huculski oraz mosiężne strzemiona i popręgi czyli pasy utrzymujące siodło na koniu.
Jak podkreślił Kubit, wystawy fotograficzne dotyczące kultury i historii Karpat cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, szczególnie w okresie wakacji. „Od wielu lat organizujemy wystawy promujące kulturę karpacką. Turyści, którzy do nas przyjeżdżają chętnie zwiedzają nasze wystawy i uczestniczą w lekcjach muzealnych” – dodał.
Zdjęcia z podróży Grudysza po Karpatach zostały wydane również w postaci albumu, który fotograf przygotował w ramach polsko-ukraińskiego projektu dotyczącego hodowli i promocji konia huculskiego.
Hucuły to konie górskie wywodzące się z Huculszczyzny położonej na terenie Karpat Wschodnich oraz Bukowiny. Konie cechują się niskim wzrostem oraz wysoką odpornością na choroby i trudne górskie warunki atmosferyczne. Równocześnie są bardzo łagodne i cierpliwe. Chętnie współpracują z jeźdźcem i nadają się do jazdy dla dzieci oraz hipoterapii.
Zwierzęta te są wykorzystywane również w rajdach górskich. Trasy takich rajdów przebiegają m.in. po terenie Beskidu Niskiego oraz Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Obecnie w Polsce żyje ok. 4 tysiące hucułów, natomiast na Huculszczyźnie wyginęły niemal całkowicie. W ostatnich latach Polska we współpracy z Ukrainą rozpoczęła przygotowania do odtworzenia populacji hucułów na tym terenie. (PAP)
huk/ par/