Ponad 100 dzieł sztuki najwyższej klasy, użyczonych przez muzea i kolekcje francuskie, m.in.: muzea w Luwrze i Wersalu. Obrazy i rysunki artystów takich jak m.in. Francois Gerard i Jacques-Louis David. Rzemiosło artystyczne reprezentowane przez brązy i srebra wykonane z niebywałym kunsztem według projektów najznamienitszych dekoratorów empire’u. Meble pochodzące z wyposażenia cesarskich pałaców, w tym oryginalne biurko Napoleona oraz fotele z buduaru cesarzowej Józefiny.
Pierwsza w Polsce tak obszerna prezentacja artystycznych dokonań Francji doby napoleońskiej zbliża się do końca. 13 grudnia br. jest ostatnim dniem wystawy "Napoleon i sztuka".
Ambicją organizatorów wystawy było przedstawienie sztuki doby napoleońskiej w możliwie zróżnicowanych odsłonach: od nurtu neoklasycznego, odwołującego się do antyku i starożytnego Egiptu, poprzez wypełniony sentymentalnym duchem styl trubadurów i preromantyzm, aż po najnowocześniejsze, prekursorskie formy, objawiające się w oderwanej od mimesis geometryzacji.
Wystawa prezentowana była wcześniej w Pałacu Cesarskim w Compiegne, jej warszawska odsłona wzbogacona jednak została o obiekty z kolekcji polskich, m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Uzupełniły one ekspozycję o dzieła sztuki francuskiej nabywane lub zamawiane przez mieszkańców ziem dawnej Rzeczypospolitej, w tym m.in. przez rodziny Krasińskich czy Potockich.
W ostatnim dniu prezentacji wystawy, 13 grudnia br., ekspozycję będzie można zwiedzać dłużej - do godz. 19:00 (ostatnie wejście - o godz. 18:00).
Źródło informacji: Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum