Powstanie Warszawskie

01.08.2018

W Płocku wystawa prac Bogusława Lustyka poświęconych Powstaniu Warszawskiemu

Wystawa „Exodus. CrushArt projekt” w Muzeum Mazowieckim w Płocku Wystawa „Exodus. CrushArt projekt” w Muzeum Mazowieckim w Płocku

W Muzeum Mazowieckim w Płocku otwarto wystawę obrazów i instalacji Bogusława Lustyka. Prace prezentowane na ekspozycji „Exodus. CrushArt projekt”, w tym wykonane tytułową, autorską techniką, nawiązują do Powstania Warszawskiego.

Uczestniczący środowego wernisażu minutą ciszy uczcili pamięć o powstańcach warszawskich w 74. rocznicę wybuchu zrywu.

„To wystawa specjalna, bo związana z moimi wspomnieniami z dzieciństwa, z emocjami” – podkreślił Lustyk podczas otwarcia ekspozycji. Zaznaczył, że część prac „prezentuje nową formę kreacji i ekspresji”, którą nazwał CrushArt - polega ona na tworzenie obiektów poprzez zgniatanie, destrukcję materiału, co jest odwołaniem m.in. do pojęć początku i końca, a także kruchości natury i człowieka.

Na planszy umieszczonej wśród ponad 20 obrazów wystawy „Exodus. CrushArt projekt” Lustyk napisał m.in.: „Są wspomnienia z dzieciństwa, które się nie zacierają. Moje najwcześniejsze wspomnienia związane są z Powstaniem Warszawskim. Zaczynają się na Woli, w schronie, podczas bombardowania. Miałem wtedy cztery lata”. Przytaczając następnie losy swej rodziny związane z Powstaniem Warszawskim artysta przypomniał o ok. 60 tys. mieszkańcach Woli zamordowanych przez Niemców.

Jedna z instalacji Lustyka, która prezentowana jest na patio płockiego Muzeum Mazowieckiego, przedstawia barykadę i umieszczone na niej fotografie żołnierzy, łączniczek oraz sanitariuszek Armii Krajowej z Powstania Warszawskiego, w tym 15-letniego Tadeusza Balińskiego, ps. Żbik, ze Zgrupowania „Granat”, który zginął 2 września 1944 r. na Mokotowie – ponad barykadą zawieszone są tekturowe formy wykonane techniką CrushArt, przypominające postacie unoszące się ku niebu.

Ekspozycja „Exodus. CrushArt projekt” w płockim Muzeum Mazowieckim czynna będzie do 2 września. Honorowy patronat nad wystawą objęła wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka.

Bogusław Lustyk urodził się w 1940 r. W 1965 r. uzyskał dyplom z wyróżnieniem na wydziale malarstwa i grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego prace, w tym malarstwo, rzeźba i grafiki, prezentowane były na ponad 40 indywidualnych wystawach, w tym w USA i Australii, a także we Francji, w Niemczech i Szwecji. Twórczość artysty pokazywana była także na Olimpiadach w Barcelonie, Atlancie i Londynie.

W latach 2014-15 Lustyk wykonał 150 grafik upamiętniających Powstanie Warszawskie, które można było oglądać na stołecznym Krakowskim Przedmieściu w ramach instalacji w formie barykad: „Dziś idę walczyć Mamo” oraz „Powstańcze szańce”. Obecnie prezentowana jest tam instalacja artysty „Janusz Korczak – Ostatnia Droga”, a wkrótce, 8 sierpnia, odsłonięta zostanie kolejna - „Dziewczyny Powstania”, poświęcona uczestniczkom Powstania Warszawskiego. (PAP)

mb/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL