Chcemy przypomnieć ofiary niemieckich represji na Śląsku od pierwszych dni wojny - powiedział przewodniczący Rady Fundatorów Fundacji Ślązacy.pl dr Andrzej Krzystyniak podczas otwarcia ekspozycji nt. niemieckiej akcji eksterminacyjnej polskiej elity na Śląsku.
W czwartek w holu głównym Sejmu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy "Intelligenzaktion – niemiecka akcja eksterminacyjna przeciwko polskiej inteligencji na Śląsku 1939-1945". W otwarciu wystawy wzięli udział parlamentarzyści, a także kilku potomków osób represjonowanych na Śląsku.
"Poprzez wystawę chcemy przypomnieć ofiary niemieckich represji, jakie miały miejsce na Śląsku od pierwszych dni wojny. Mam nadzieję, że nasza wystawa przyczyni się do dalszego poznawania historii, uratowania tych wydarzeń od zapomnienia i od zacierania naszej historii na Śląsku" - podkreślił dr Krzystyniak, który jest recenzentem wystawy.
Zwrócił uwagę, że data otwarcia nie jest przypadkowa. "Za dwa dni na Śląsku obchodzimy rocznicę Tragedii Górnośląskiej z 1945 r. Rocznicę, która wypiera nam dzisiaj nieco represje okupanta niemieckiego, które trwały od pierwszych dni września" - tłumaczył.
Przewodniczący Rady Fundatorów Fundacji Ślązacy.pl podziękował wiceministrowi sprawiedliwości Michałowi Wójcikowi, dzięki któremu, jak mówił "wystawa znalazła się w gmachu Sejmu".
"To, co dla mnie najważniejsze w tej wystawie to sylwetki bohaterów. Sylwetki ludzi, którzy w wyniku tej akcji w dużej części zginęli, innym udało się przeżyć wojnę" - powiedział autor wystawy Łukasz Kobiela.
Wystawa jest pierwszą częścią przedsięwzięcia mającego upamiętnić osoby poddane represjom na Śląsku przez niemieckiego okupanta.
Ekspozycja przedstawia historię i założenia niemieckiego planu eksterminacji polskiej elity w tym regionie, a przede wszystkim życiorysy osób poddanych niemieckim prześladowaniom. W wyniku "Operacji Inteligencja Śląsk" represjami zostało objętych od 2 do 5 tys. osób, z czego ok 2 tys. zostało przez Niemców zamordowanych. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
edytor: Paweł Tomczyk
ksi/ pat/