We wtorek przypada 20. rocznica wystąpienia papieża Jana Pawła II w sali plenarnej Sejmu. Z tej okazji środę o godz. 13.00 odbędzie się otwarcie wystawy „Dar odzyskania wolności. 20. rocznica wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Sejmie” – poinformowało Centrum Informacyjne Sejmu.
Jak podkreślili autorzy komunikatu przesłanego w poniedziałek PAP, wizyta papieża w Sejmie to w historii Polski i świata "wydarzenie bez precedensu".
"Był to siódmy dzień pielgrzymki Jana Pawła II w Polsce, najbardziej wypełniony spotkaniami dzień wizyty. Po poświęceniu pomnika Armii Krajowej i Państwa Podziemnego Jan Paweł II udał się do Sejmu na spotkanie z posłami i senatorami, przedstawicielami rządu, korpusem dyplomatycznym, przedstawicielami sądownictwa i radą ekumeniczną" – napisali.
Ich zdaniem spotkanie z 11 czerwca 1999 r. stało się jednym z najważniejszych w historii parlamentu. "Wówczas, w 10. rocznicę demokratycznych zmian z 1989 r., uroczysty nastrój i wielkie oczekiwanie wypełniały każdy zakątek na Wiejskiej. Urzędnicy do dziś pracujący w Kancelarii Sejmu, a w tym czasie bezpośredni świadkowie i uczestnicy wydarzenia, określają tamten czas mianem wielkiego, wzruszającego święta" – ocenili autorzy.
Poinformowali, że z tej okazji środę o godz. 13.00 w Sejmie odbędzie się otwarcie wystawy "Dar odzyskania wolności. 20. rocznica wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Sejmie".
"Tytuł ekspozycji nawiązuje do przesłania wygłoszonego przez papieża św. Jana Pawła II na forum Uroczystego Zgromadzenia Posłów i Senatorów w Sejmie 11 czerwca 1999 r. Ojciec Święty powiedział wówczas: +Miejsce, w którym się znajdujemy, skłania do głębokiej refleksji nad odpowiedzialnym korzystaniem w życiu publicznym z daru odzyskanej wolności oraz nad potrzebą współpracy na rzecz dobra wspólnego+" – wyjaśnili.
Na wystawie zostaną zaprezentowane zdjęcia ze zbiorów Biblioteki Sejmowej i Polskiej Agencji Prasowej, dokumentujące nie tylko wizytę św. Jana Pawła II w Sejmie, ale także ukazujące inne miejsca odwiedzone w czasie siódmej podróży apostolskiej do ojczyzny (np. Sandomierz, Kraków, Siedlce, Toruń, Wadowice). Ponadto, będzie można zobaczyć nagranie audio-wideo z przesłania do posłów i senatorów oraz wybór najcenniejszych muzealiów znajdujących się w zbiorach Biblioteki Sejmowej, związanych z postacią św. Jana Pawła II, m.in. unikatowe numizmaty rocznicowe, księgę z dedykacją papieską oraz faksymile dokumentów towarzyszących organizacji wizyty.
"Odwiedzający Sejm mogą dowiedzieć się, gdzie znajduje się fotel na którym zasiadał Jan Paweł II podczas wizyty. Ale na pewno nie każdy wie, że były jeszcze trzy fotele przygotowane specjalnie na wizytę. Wszystkie zaprojektowane przez architekt Aleksandrę Stępińską, a wykonane przez Zakłady Wytwórcze Mebli Artystycznych Henryków w Warszawie. Główny fotel znajdował się w sali posiedzeń zaś trzy pozostałe, różniące się od głównego detalami, były ustawione w salach sejmowych: im. Macieja Rataja, im. Ignacego Daszyńskiego oraz im. Wojciecha Trąmpczyńskiego. W salach tych odbyły się spotkania kolejno: z władzami Sejmu i Senatu, przedstawicielami klubów i kół poselskich oraz z prezesem Rady Ministrów" – zaznaczyli autorzy komunikatu.
Poinformowali, że po uroczystościach główny fotel trafił do sejmowej kaplicy, tuż obok niego umieszczone są relikwie św. Jana Pawła II. Jeden z pozostałych foteli w roku 2001 dzięki zaangażowaniu o. Jana Góry trafił do Lednicy. Kolejny znajduje się na terenie Rosji, w jednej z kaliningradzkich parafii, trafił tam także w 2001 r. Czwarty fotel pozostał w Kancelarii Sejmu.
Przypomnieli, że przyjazd Jana Pawła II zaplanowano na godz. 10.20. Wygłoszenie przesłania Jana Pawła II do połączonych izb Sejmu i Senatu zaplanowano na godz. 10.30. Po przemówieniu odbyło się krótkie spotkanie z przedstawicielami władzy sądowniczej. Następnie papież wjechał na I piętro gdzie odbyły się spotkania w salach wymienionych wcześniej. "Osoby uczestniczące w przygotowaniach i w samej wizycie Jana Pawła II w Sejmie wspominają, że było to bardzo wielkie przeżycie" – ocenili.
"W prezencie od marszałka i Kancelarii Sejmu papież otrzymał kopię laski marszałka Wojciecha Trąmpczyńskiego. Sejm wydał także okolicznościowy medal z wizerunkiem papieża na awersie i maksymą +Salus rei publicae suprema lex+ (dobro rzeczypospolitej [niech będzie] najwyższym prawem – PAP), gmachem Sejmu i herbem papieskim na rewersie. Wydano także specjalny album poświęcony wizycie w Parlamencie" – czytamy w komunikacie.
Wystawie będzie towarzyszyć folder okolicznościowy wydany na tę okazję przez Wydawnictwo Sejmowe, w którym znajdzie się m.in. zapis przesłania Jana Pawła II do parlamentarzystów. (PAP)
Autor: Iwona Żurek
iżu/ joz/