Polska po 1989 roku

14.01.2020

W Stalowej Woli wystawa „Od COP do Gospodarki 4.0”

Około 70 firm z całego kraju - m.in. z przemysłu ciężkiego, motoryzacyjnego, spożywczego, zaprezentuje się w czwartek na wystawie „Od COP do Gospodarki 4.0” w Stalowej Woli. Wydarzeniu towarzyszyć będzie Polska Wystawa Gospodarcza, którą otworzy prezydent RP Andrzej Duda.

Polska Wystawa Gospodarcza nawiązuje do tradycji Powszechnych Wystaw Krajowych, które odbywały się we Lwowie, Krakowie, a ostatnia w 1929 roku w Poznaniu. W czasie obchodów 100-lecia niepodległości prezydent RP Andrzej Duda przywrócił ideę wystaw prezentujących potencjał polskiej gospodarki.

„Chcemy w perspektywie mijających 80 lat ukazać transformację gospodarki, która zaczynała się tutaj w Centralnym Okręgu Przemysłowym, do dzisiejszej gospodarki Stalowej Woli, regionu oraz w ujęciu ogólnopolskim. To wyjątkowa okazja, żebyśmy mogli zobaczyć siłę polskiej gospodarki zgromadzonej w jednym miejscu, w Stalowej Woli” – zaznaczył prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

W ekspozycji weźmie udział około 70 firm, które zostały wybrane przez Prezydencką Kapitułę Gospodarczą jako te, których produkty wyróżniają się innowacyjnością, nowoczesnymi rozwiązanymi, a także nawiązują do tradycji polskich producentów.

Będą to wystawcy reprezentujący przemysł ciężki, innowacyjny, ale także branże lekkie, spożywcze, czy start-upy.

Swoje stanowisko będzie miało także województwo podkarpackie, które pokaże swój potencjał lotniczy, motoryzacyjny i ekologiczny. Wśród wystawców na stoisku Podkarpacia znajdzie się m.in. LOT AMS i BorgWarner, czy lokalne firmy, takie jak: Bionly produkująca ekologiczne kosmetyki, Green Velo i "Bieszczadzka Ambusada" ze swoimi proziakami, czyli lokalnymi wypiekami w skład których wchodzi m.in. soda oczyszczona, dawniej nazywana "prozą".

Nie zabraknie również przedsiębiorstw ze Stalowej Woli, którzy pokażą jej potencjał nie tylko gospodarczy, ale także kulturalny, sportowy i społeczny.

„Chcemy pokazać, że nasze miasto to nie tylko przemysł ciężki, zbrojeniowy, ale też potencjał tkwiący w innych branżach. Często te mniejsze podmioty nie mają szansy się wypromować i przebić, a tworzą naprawdę ciekawe rzeczy, o których nawet nie wiemy mieszkając tu” – zauważył Nadbereżny.

Polską Wystawę Gospodarczą uroczyście otworzy prezydent RP Andrzej Duda, który objął ją patronatem. Później przewidziano m.in. panel dyskusyjny na temat przemian gospodarczych na przestrzeni prawie stu lat „Od COP do Gospodarki 4.0”. Wezmą w nim udział:, przewodniczący Kapituły PWG prof. Piotr Wachowiak, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, prezes Huty Stalowa Wola Bartłomiej Zając, przedstawiciel start-upu firmy Astronika.

Będą także atrakcje dla najmłodszych, w tym m.in. planetarium, stanowisko budowania rakiet, rzeźbienia w soli, pokazy wytopu szkła, warsztaty ekologiczne, stoisko interaktywne z drukarką 3D. Natomiast seniorzy będą mogli wykonać bezpłatne badania profilaktyczne.

Organizatorami wydarzenia „Od COP do Gospodarki 4.0” są: prezydent Stalowej Woli, Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, marszałek województwa podkarpackiego, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ drag/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL