Kultura i sztuka po 1989 roku

31.08.2018

W Wilnie otwarto polsko-litewską wystawę sztuki współczesnej

Wystawa „Czekając na kolejne nadejście” („Laukiant kito atėjimo”) w Wilnie Wystawa „Czekając na kolejne nadejście” („Laukiant kito atėjimo”) w Wilnie

„Czekając na kolejne nadejście” („Laukiant kito atėjimo”) to tytuł otwartej w piątek w Wilnie wystawy dwóch największych w krajach bałtyckich centrów sztuki współczesnej – Zamku Ujazdowskiego w Warszawie oraz Centrum Sztuki Współczesnej w Wilnie.

Okazją do wspólnej wystawy zbiorowej polskich i litewskich młodych artystów stało się stulecie odzyskania przez oba kraje niepodległości.

„Naszą ideą było zgromadzenie artystów młodego pokolenia Polski i Litwy, ażeby razem zastanowili się nad odpowiedzią na pytania dotyczące tego, co w tym momencie dzieje się w świecie, szczególnie w kontekście postępującej globalizacji” - powiedział dziennikarzom dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Krzysztof Olędzki.

„W ten sposób chcemy budować nie tylko pomosty między instytucjami, ale przede wszystkim inspirować polską sztuką zagranicznych twórców” - dodał.

"Zależało nam na tym, ażeby odbijając się od takiego punktu, jakim jest stulecie niepodległości obchodzone w obu krajach, zadać młodemu pokoleniu artystów pytania o możliwą przyszłość, o takie symulacje tego, co może nas połączyć w teraźniejszości, w najbliższej przyszłości” - mówiła Anna Czaban z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, jedna z kuratorów wystawy.

W projekcie „Czekając na kolejne nadejście” uczestniczyło około 30 artystów i grup artystycznych. Projekt będzie prezentowany w dwóch odsłonach – teraz w Wilnie, a następnie w Warszawie.

Wileńskiej ekspozycji towarzyszyć będą dyskusje, performanse, koncerty oraz obszerna publikacja.

Organizatorami wileńskiej wystawy są Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej SMC-CAC w Wilnie, Instytut Adama Mickiewicza w ramach programu POLSKA 100 i ze wsparciem MKiDN w ramach programu Niepodległa 2017-2021 oraz Instytut Polski w Wilnie i MailerLite.

Jak poinformował dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, w ramach obchodów stulecia niepodległości Polski przygotowywane są kolejne projekty, które zostaną zaprezentowane na Litwie.

27 września w Kownie zostanie otwarta wystawa „Ojciec i Syn” opowiadająca o Stanisławie Witkiewiczu i Stanisławie Ignacym Witkiewiczu czyli Witkacym, których rodzina miała litewskie korzenie.

1 października w Wilnie zostanie zaprezentowany rękopis „Pana Tadeusza”, a także kolejne wydania poematu i ilustracje do „Pana Tadeusza” Michała Elwiro Andriollego z 1881 roku. Wystawie towarzyszyć będzie program edukacyjny.

30 października w Wilnie będzie pokazany spektakl warszawskiego Teatru Narodowego „Dziady” w reżyserii litewskiego reżysera Eimuntasa Nekrosziusa.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ klm/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL