Kultura i sztuka po 1989 roku

11.07.2015 aktualizacja 19.07.2016

W Zamku Książ wystawa dzieł ze zbiorów Muzeum Narodowego

Fragment plakatu wystawy „Metamorfozy Zamku Książ” Fragment plakatu wystawy „Metamorfozy Zamku Książ”

Kilkadziesiąt obrazów, które przed wojną zdobiły komnaty Zamku Książ, od soboty ponownie można oglądać w jego wnętrzach. Dzieła sztuki, pochodzące z okresu od XVI do XX w., zostały wypożyczone ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Na ekspozycji zatytułowanej „Metamorfozy Zamku Książ” znalazło się 38 obrazów i 2 rzeźby. To m.in. 10 obrazów z kolekcji rodu Hochbergów (byli właściciele zamku) oraz cztery portrety członków różnych gałęzi tego rodu. Oprócz tego do Książa trafiły inne obrazy z epoki, które wybrano do ozdobienia wnętrz tego zamku.

Wystawa składa się z trzech części. „Prezentacja rozpoczyna się w tzw. Sali Wystaw, gdzie pokazujemy m.in. scenę z +Metamorfoz+ Owidiusza z wyobrażeniem Pana ścigającego nimfę Syrinks i cykl obrazów Stephana Kesslera przedstawiających biblijną historię syna marnotrawnego” - powiedziała kustosz z wrocławskiego Muzeum Narodowego Beata Lejman.

Jak dodała, druga część wystawy jest eksponowana w salonach reprezentacyjnych pierwszego piętra zamku. Te wnętrza zdobią dzieła wpisujące się w program stworzony w XVIII w. przez zespół artystów zatrudnionych przez Konrada Ernsta Maximiliana von Hochberga. „Zobaczymy tam portrety, martwe natury, przedstawienia mitologiczne, animalistyczne, alegoryczne i pejzażowe” - mówiła kustosz.

Ostatnia cześć wystawy pokazywana jest w Sali Konrada, gdzie zaprezentowano Galerię Sławnych. „Tam można oglądać portrety legendarnych władców z dynastii Przemyślidów oraz Piastów, którzy położyli fundamenty kultury na Śląsku. Relacje Hochbergów z Habsburgami i Hohenzollernami naświetlone są na tle ważnego dla epoki feudalnej mitu cesarskiego aż po jego totalitarny kres w XX” - dodała kustosz.

Dzieła prezentowane na wystawie pochodzą m.in. z kolekcji Jana Henryka XV von Hochberg i jego żony księżniczki Daisy - ostatnich, przedwojennych właścicieli Książa.

Położony nieopodal Wałbrzycha Zamek Książ to jedna z największych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. Historia zamku sięga XIII w. Wówczas to z inicjatywy księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego powstały pierwsze zabudowania warowni.

Zamek pozostawał w rękach książąt piastowskich do końca XIV w., później przeszedł w ręce władców czeskich. Pod koniec XV w. na krótko warownia stała się własnością Władysława Jagiellończyka. Później zamek stał się własnością rodziny Hochbergów i pozostał w rękach tego rodu do 1941 r., kiedy to został skonfiskowany przez hitlerowców. Od wielu lat poszczególne części zamku poddawane są sukcesywnej renowacji.(PAP)

pdo/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL