Kultura i sztuka po 1989 roku

03.03.2017

We Wrocławiu otwarto wystawę „Uratowane skarby podziemnego Lwowa”

Ponad 500 eksponatów znalazło się na wystawie archeologicznej „Uratowane skarby podziemnego Lwowa” otwartej w piątek we Wrocławiu. Są to przede wszystkim wyroby garncarskie, dewocjonalia i przedmioty codziennego użytku.

Jak powiedziała PAP kurator wystawy Natalia Wojcieszczuk, prezentowane przedmioty to efekt kilkunastu lat prac archeologicznych prowadzonych w kilkudziesięciu miejscach we Lwowie.

„Chcieliśmy przede wszystkim pokazać, jak wyglądało codzienne życie zwykłych mieszkańców Lwowa w okresie od VII wieku do współczesności. Zdajemy sobie sprawę, że dla mieszkańców Wrocławia ma to szczególne znaczenie, ponieważ w tym mieście jest wielu potomków rodzin ze Lwowa” - powiedziała Wojcieszczuk.

Najstarszymi eksponatami są fragmenty naczyń glinianych z VII w., ale na szczególną uwagę zasługuje pisanka z jaja kurzego datowana na XV w. Prezentowane są też dewocjonalia prawosławne m.in. krzyże pochodzące z XIII w. i XV-wieczna, gotycka, brązowa figurka błazna.

Unikatowym eksponatem jest pochodząca z XV w. cynowa taca z godłem Lwowa, identycznym ze współczesnym herbem miasta.

„Większość eksponatów to wyroby garncarskie: talerze, glazurowane misy, kafle z pieców. Pokazują jak zmieniał się Lwów i życie w tym mieście” - powiedziała kurator.

Wystawę można oglądać w Muzeum Archeologicznym Arsenał we Wrocławiu do 2 maja.(PAP)

ros/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL