Kultura i sztuka po 1989 roku

16.01.2016 aktualizacja 19.07.2016

Wrocław: 25 lat europejskiej architektury - wystawa w ramach ESK

Budynek Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach. Fot. PAP/A. Grygiel Budynek Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach. Fot. PAP/A. Grygiel

Ponad 3 tys. budynków uchodzących za najlepsze realizacje architektury europejskiej ostatnich 25 lat jest prezentowanych na wystawie we wrocławskim Muzeum Architektury. Ekspozycję zorganizowano z okazji objęcia przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.

Wystawa „Made in Europe. 25 lat nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej – Mies van der Rohe Award” prezentuje dzieła najlepszych architektów i biur projektowych z całej Europy. Jednocześnie jest posumowaniem 25-letniej historii nagrody Mies van der Rohe Award. To najważniejsze wyróżnienia Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej. Przyznawane jest od 1988 r. przez Fundację Mies van der Rohe w Barcelonie.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka wrocławskiego Muzeum Architektury Marta Czyż, na wystawie zgromadzono blisko 150 modeli budynków wyróżnionych nagrodą główną, nagrodą specjalną dla młodych architektów i realizacji zakwalifikowane do finału tej nagrody. Oprócz tego zwiedzający mogą zobaczyć wizualizacje około trzech tysięcy projektów zgłoszonych do nagrody od 1988 r.

Wśród prezentowanych projektów są m.in. stacja kolejowa Waterloo w Londynie - realizacja, która zdobyła główną nagrodę w 1994 r.; hiszpańskie Muzeum Sztuki Współczesnej MUSAC - laureat z roku 2007; czy budynek Norweskiej Opery Narodowej i Baletu w Oslo - projekt nagrodzony w 2009 r.

„W zestawieniu modeli znajdują się też dwie polskie realizacje zakwalifikowane do ścisłego finału nagrody w 2013 r. - żelbetowa konstrukcja przystanku tramwajowo-kolejowego przy Stadionie Miejskim we Wrocławiu, zaprojektowana przez Zbigniewa Maćkowa, a także gmach Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach autorstwa koszalińskiej pracowni HS99” - podała Czyż.

Pracom architektonicznym, które nie są prezentowane na wystawie w postaci modeli lecz projektów, towarzyszy obszerna dokumentacja. To szkice, zdjęcia i plany, które przedstawiane są na wielkogabarytowych płótnach rozpiętych na metalowych konstrukcjach. „Komentarzem do wystawy są także filmy zrealizowane przez Fundację Mies van der Rohe, które stanowią rodzaj multimedialnego przewodnika po ekspozycji: pokazują proces jej tworzenia, selekcji materiałów w archiwum fundacji oraz koncepcję odtworzenia osi czasu, na której umiejscowiono wszystkie projekty” - dodała Czyż.

Wystawa „Made in Europe...” obejmującą laureatów nagrody od 1988 do 2013 r. została uzupełniona prezentacją ubiegłorocznych zwycięzców Mies van der Rohe Award, w tym projektem Filharmonii Szczecińskiej, który zdobył główna nagrodę w tym prestiżowym konkursie. W 2015 r. do finału tej nagrody zakwalifikowano również dwa inne polskie budynki - kompleks nowego Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz budynek Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.

Wystawa, którą od soboty można zobaczyć we Wrocławiu, do tej pory była prezentowana jedynie podczas ostatniego Biennale w Wenecji oraz w Szanghaju w ramach programu Shanghai Urban Space Art Season 2015.

Ekspozycję można zwiedzać do 13 marca.

„Made in Europe...” jest jednym z wydarzeń zorganizowanych z okazji objęcia przez Wrocław tytułu ESK 2016. Obchody inauguracji ESK 2016 zakończą się we Wrocławiu w niedzielę. Łącznie w czasie trzech dni zaplanowano około 100 wydarzeń kulturalnych z różnych dziedzin sztuki, które będą odbywać się w różnych częściach miast.(PAP)

pdo/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL