Okolicznościowe plakaty z lat 70. i 80. XX wieku związane ze świętem Dnia Kobiet i wpisujące się w oficjalną propagandę państwa będzie można od środy oglądać w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego.
Jeden z pomysłodawców wystawy Paweł Fiszer przypomina, że w "minionej epoce" oprócz popularnych goździków kobiety często były obdarowywane produktami trudno dostępnymi np. rajstopami, mydłem czy kawą. "Kreowano wizerunek kobiety, jako przykładnej matki, zaradnej gospodyni domowej, zadowolonej pracownicy" - dodaje.
Według niego, poprzez odwołanie się do czasów PRL, wystawa daje możliwość dostrzeżenia przemian, jakie nastąpiły w społecznym odbiorze tego święta. Zwraca on uwagę, że współcześnie 8 marca staje się pretekstem do dyskusji nad równouprawnieniem kobiet i poszanowaniem ich praw, łamiąc stereotypowy wizerunek z lat ubiegłych.
Uzupełnieniem ekspozycji będzie multimedialny pokaz fotografii z archiwum Biblioteki Uniwersyteckiej (BUŁ). Zostaną pokazane bibliotekarki w trakcie codziennej pracy, spotkania towarzyskie w BUŁ i obchody święta 8 marca w 1978 roku.
Otwarcie wystawy odbędzie się w czwartek w holu starego gmachu Biblioteki na parterze. Jej organizatorzy informują, że projekcja multimedialna archiwalnych fotografii odbędzie się tylko w dniu wernisażu.
Ekspozycję będzie można oglądać do 31 marca. (PAP)
autor: Jacek Walczak
jaw/ agz/