28 zabytków powstałych od XVI do pierwszej połowy XX w. zostanie pokazana na wystawie „Dla prestiżu i potomnych. Śląskie skrzynki cechowe ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu” w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Otwarcie - w środę.
Wśród eksponatów znajdą się m.in. skrzynki cechu: iglarzy i haftkarzy, kołodziejów, sukienników, postrzygaczy i szykowaczy sukna, kuśnierzy, gorzelników, rybaków, piwowarów, słodowników, rymarzy, siodlarzy, kowali, zegarmistrzów, mieczowników, stolarzy, piekarzy oraz litografów, introligatorów, rytowników, tapicerów czy cyrulików.
„Ukazują one wrocławskie oraz śląskie rzemiosło zarówno od strony jego wysokiego poziomu artystycznego, jak i szczególnego miejsca w ówczesnym społeczeństwie. Skrzynki cechowe są świadectwem dawnej świetności cechów śląskich i zabytkami sztuki stolarskiej najwyższej klasy” – powiedziała kurator wystawy Małgorzata Korżel-Kraśna.
W bogato zdobionych drewnianych lub metalowych skrzyniach przechowywano szczególnie ważne dokumenty: statuty, przywileje, listy, księgi, tłoki pieczętne, insygnia władzy cechowej oraz pieniądze. Pełniły one funkcje symboliczne, ich otwarcie oznaczało często rozpoczęcie obrad cechu.
„Z tych powodów skrzynie te otaczano szczególnym szacunkiem, określając mianem skarbów, skarbców lub nazywając matkami, co oddaje szczególny stosunek do tych przedmiotów. Ich wyjątkowy status sprawiał, że były to często majstersztyki sztuki rzemieślniczej, które są dzisiaj zabytkami o dużej wartości” – dodała Korżel-Kraśna.
Cechy były znane już w średniowieczu i miały duży wpływ na kształtowanie życia gospodarczego, towarzyskiego, religijnego oraz zapewniały bezpieczeństwo broniąc miast w czasie zagrożenia. Są i były stowarzyszeniami reprezentującymi interesy i prawa rzemieślników.
Działalność cechowa była także związana z bogatą obrzędowością kształtującą się na przestrzeni wieków. Ważną częścią tych tradycji były lady cechowe, jak inaczej nazywano skrzynki fundowane przez rzemieślników dla własnego prestiżu oraz prestiżu ich korporacji cechowej stając się „śladem” działalności rzemieślników dla ich przyszłych następców.
Do regionalnych tradycji na wystawie nawiązują obiekty ze zbiorów Działu Sztuki Dawnej, Historycznego i Winiarskiego Muzeum Ziemi Lubuskiej oraz jeden obiekt będący własnością prywatnego kolekcjonera. Z Zieloną Górą i regionem lubuskim związana jest m.in. skrzynka cechu farbiarzy z Bytomia Odrzańskiego z 1719 roku oraz tłoki pieczętne i cynowe talerze.
Wystawa będzie czynna do 17 czerwca br. Mecenasem wydarzenia jest Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Zielonej Górze.
autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ agz/