Wernisaż wystawy zielonogórskiego fotografika Pawła Janczaruka pt. „100 otworków w technikach" odbędzie się w środę w Muzeum Ziemi Lubuskiej. To gratka dla miłośników dawnych technik wykorzystywanych w fotografii - przekonują organizatorzy.
Na wystawę złoży się zbiór 100 prac wykonanych przy pomocy kamery otworkowej, z których każda odbitka zrealizowana została w innej technice fotograficznej np. cyjanotypii, cuprotypii, kalotypii czy pauzie sepiowej.
„Ta wystawa to wynik mozolnej pracy, wielu prób i setek godzin spędzonych na opracowywaniu formuły i identyfikowaniu odczynników chemicznych pozwalających zobaczyć, jak różnymi drogami podążali pierwsi fotografowie szukając metody na utrwalenie obrazów” - powiedziała kurator wystawy Alicja Błażyńska.
Tematem zdjęć są wątki krajobrazu miejskiego Zielonej Góry i okolic, zabytki regionu lubuskiego oraz przedmioty dnia codziennego poddane urokowi starych technik.
Tematem zdjęć są wątki krajobrazu miejskiego Zielonej Góry i okolic, zabytki regionu lubuskiego oraz przedmioty dnia codziennego poddane urokowi starych technik. W dobie fotografii cyfrowej prace Janczaruka odsłaniają zapomniane dziś oblicze dawnej fotografii - podają organizatorzy.
Paweł Janczaruk urodził się w 1964 roku w Chobienicach w Wielkopolsce. Aparat i magia ciemni fotograficznej fascynowały go od dziecka, na poważnie jednak robieniem zdjęć zajął się na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku.
Od lat 90. był fotoreporterem „Gazety Lubuskiej”. W 2012 roku odszedł z gazety i został freelancerem. Aktualnie prowadzi zajęcia dydaktyczne jako trener różnorodnych warsztatów fotograficznych i jako wykładowca w Lubuskiej Szkole Fotografii. Swoimi doświadczeniami dzieli się ze słuchaczami Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Wystawa jego prac będzie dostępna w zielonogórskim muzeum do stycznia przyszłego roku. (PAP)
mmd/ mrt/