I wojna światowa

30.07.2018

Wystawa fotograficzna poświęcona militariom i żołnierzom sprzed 100 lat

Ponad 100 fotografii z początku XX wieku prezentujących żołnierzy i infrastrukturę wojskową z czasów austro-węgierskich można od poniedziałku oglądać w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa na wystawie poświęconej militariom w historii Rzeszowa i Stropkova (Słowacja) do 1918 roku.

Jak zauważył w rozmowie z PAP dyr. Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa Ryszard Winiarski wystawa sięga do wspólnej historii obu narodów: Polski i Słowacji, które były pod jednym zaborem, a członkowie obu narodów służyli w jednej, Cesarsko-Królewskiej Armii.

Na czarno-białych fotografiach pokazano żołnierzy armii CK, ich broń, umundurowanie, ale tych – jak zastrzegł Winiarski - którzy stacjonowali właśnie w Rzeszowie i słowackim Stropkovie, a także infrastrukturę wojskową z tych terenów.

Można zatem zobaczyć np. ułanów na koniach, orkiestrę wojskową, ówczesne wojskowe kuchnie polowe, koszary.

Uzupełnieniem zdjęć są oryginalne militaria z tamtego okresu, w tym szable, bagnety, naboje do ówczesnych moździerzy, czy zachowane fragmenty karabinu.

"Nie uświadamiamy sobie, jak dalece kultura, z jakiej się wywodzimy, oraz dziedzictwo przekazane nam przez przodków kształtują nasz model życiowych osiągnięć" – zacytowano w zaproszeniu na wernisaż fragment książki "Poza schematem" Malcolma Gladwella.

Wystawę "Militaria w historii Rzeszowa i Stropkova do roku 1918" można będzie oglądać do końca sierpnia.

Ekspozycja pokazana została w ramach projektu "Rzeszów i Stropkov – współpraca na rzecz kultury pogranicza", realizowanego przez Gminę Miasto Rzeszów i Miasto Stropkov, dofinansowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.(PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL