Ponad 150 fotografii – portretów polskich artystów, naukowców i polityków – autorstwa Krzysztofa Gierałtowskiego można od poniedziałku oglądać na wystawie we wrocławskim Muzeum Narodowym.
Ekspozycja zatytułowana „Portret bez twarzy” to prezentacja fotograficznych portretów przedstawicieli polskiej inteligencji, które zostały wybrane spośród 100 tys. negatywów wykonanych przez Gierałtowskiego w ciągu 40 lat.
Jak poinformowała PAP Anna Kowalów, rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu, pierwsza fotografia wykonana przez Gierałtowskiego w tej serii przedstawia prof. Hugo Steinhausa, przedstawiciela lwowskiej szkoły matematycznej. Fotografia powstała 40 lat temu na zlecenie redakcji „Ty i Ja“. Zdjęcie przedstawia profesora siedzącego na ławce w parku jednego z uzdrowisk w Kotlinie Kłodzkiej.
Na ekspozycji można zobaczyć m.in. portrety Kaliny Jędrusik, Wisławy Szymborskiej, Mai Komorowskiej, Magdaleny Abakanowicz, Stanisława Lema, Gustawa Holoubka czy Józefa Tischnera.
Prezentowane na wystawie fotografie zostały podzielone na kilka kategorii wskazujących na sposób ich wykonania. To na przykład „sytuacje“, „formowanie optyką“, „rozbielenia“, „w nieostrości“, „przesłonięcia“, „rekwizyty“ czy „inspiracje“.
„W przypadku +sytuacji+ było tak, że szedłem do danej osoby i na miejscu zastawałem sytuację, która mnie inspirowała, na przykład bokser Jerzy Rybicki miał pokój wyklejony przedziwną peweksowską tapetą w lilie, która dawała efekty opartowskie. Opisując w stanie wojennym niesamowitą atmosferę koncertów (...) Przemysława Gintrowskiego związałem tego buntownika kaftanem bezpieczeństwa. Oswobodzonemu po godzinie pozwoliłem cieszyć się wolnością” - tłumaczył Gierałtowski.
Krzysztof Gierałtowski jest jednym z najbardziej uznanych współczesnych fotografów. W 2007 r. artysta został odznaczonych srebrnym medalem Gloria Artis, a w 2011 r. otrzymał Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i muzeach w Nowym Jorku, Paryżu, Hamburgu czy Monachium. W Polsce prace Gierałtowskiego znajdują się w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeach Narodowych w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie.
Wystawę „Portret bez twarzy” zorganizowano z okazji 75-lecie urodzin artysty i 50-lecia wystawiania fotografii Gierałtowskiego. We wrocławskim Muzeum Narodowym ekspozycję można oglądać do 16 marca. Później będzie pokazywana w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, BWA w Rzeszowie, Muzeum Narodowym Ukrainy we Lwowie oraz w BWA w Olsztynie.(PAP)
pdo/ ls/