Grafiki przedstawiające dawne parki, ogrody i inne tereny zielone w mieście i okolicach oraz dawne książki, w tym starodruki traktujące o botanice, składają się otwartą w poniedziałek wystawę „Gdańskie Arkadie”. Ekspozycja prezentowana jest w Bibliotece Gdańskiej PAN.
Jak powiedziała PAP kurator wystawy dr Maria Otto, ekspozycja - nawiązując do symbolicznej Arkadii, ma pokazać „spokojne, cudowne, zielone miejsca” w Gdańsku i okolicach.
Grafiki, które złożą się na wystawę, prezentują zarówno tereny zielone istniejące do dziś, jak i parki, lasy czy ogrody, które zniknęły już z mapy Gdańska.
„Skupiliśmy się na prezentacji terenów zielonych z XVIII i XIX wieku. Staraliśmy się pokazać z jednej strony tereny zielone znajdujące się w granicach ówczesnego miasta, choć – ze względu na zwartą zabudowę, było ich niewiele, jak i te poza ówczesnymi granicami Gdańska” – powiedziała PAP Otto.
Na wystawie obejrzeć można m.in. grafiki prezentujące zielone okolice Jaśkowej Doliny (m.in. Łąkę Festynową przy Jaśkowej Dolinie uwiecznioną w 1859 r. przez Adolfa EugenaTroschela) czy ruiny dawnego kościoła Bożych Aniołów (grafika z ok. 1809 r. autorstwa Johanna Adama Breysinga), a także dawne przedstawienia okolic jednego z dworów w Oliwie, promenady w Kolbudach czy jeziora Otomińskiego.
„Nie zabraknie także przedstawienia Parku Oliwskiego z widokiem na klasztor, góry Sobótki czy Doliny Radości widzianej z Pachołka” – wyjaśniła Otto.
Grafikom towarzyszą książki poświęcone różnym zagadnieniom botanicznym, w tym zarówno historyczne podręczniki pomagające w zakładaniu ogrodów, jaki i naukowe traktaty botaniczne.
„W epoce wczesnej nowożytności odnotowano naprawdę ogromne zainteresowani6e roślinnością i to pod kilkoma różnymi względami. Przede wszystkim było to zainteresowanie naukowe: botaniczne i farmaceutyczne, a z drugiej strony - zainteresowanie użytkowe – roślinnością jako sposobem na uprzyjemnienie swojej okolicy” – wyjaśniła w rozmowie z PAP Otto.
Na wystawie zaprezentowano m. in. holenderskie i francuskie podręczniki wyjaśniające jak zakładać ogrody (w tym np. „Horticultura libris II comprehensa” Petera Lauremberga), ale też prace takich botaników jak Charles de L'Ecluse (jeden ze słynniejszych XVI-wiecznych botaników), Mikołaj Oelhaf (botanik i lekarz, który w swoich pracach prezentował szatę roślinną okolic Gdańska i lecznicze właściwości roślin) czy Jerzy Andrzej Helwing.
„Staraliśmy się znaleźć takie egzemplarze książek, które pokazują, że nie służyły one tylko do postawienia w bibliotekach, ale były rzeczywiście wykorzystywane czy to przez naukowców czy np. przez osoby zainteresowane zakładaniem ogrodów” – powiedziała PAP Otto wyjaśniając, że właśnie dlatego w woluminach prezentowanych na wystawie można znaleźć różne uwagi czy przypiski poczynione na marginesach.
Jak zapowiedziała w rozmowie z PAP Otto, w ramach zbliżającej się Nocy Muzeów Biblioteka Gdańska PAN chce przygotować wystawę, która będzie kontynuacją otwartej w poniedziałek ekspozycji.
Około 70 składających się na wystawę „Gdańskie Arkadie” obiektów pochodzi ze zbiorów Biblioteki Gdańskiej PAN. Poza Marią Otto ekspozycję przygotowały: Urszula Szybowska i Krystyna Jackowska.
Ekspozycja będzie czynna w budynku historycznym Biblioteki do 31 maja. (PAP)
aks/ agz/