Ponad 100 akwafort, wykonanych w ubiegłym roku przez Guentera Grassa do nowego, niemieckojęzycznego wydania jego powieści "Psie lata", pokazuje Gdańska Galeria jego imienia. Okazją do ekspozycji jest 50. rocznica wydania tej książki.
Wernisaż wystawy "Guenter Grass/Psie lata/Hundejahre" odbył się w piątek w Gdańskiej Galerii Guentera Grassa.
"Grafiki Grassa, zakupione rok temu przez władze Gdańska, są pokazywane publicznie po raz pierwszy" - powiedziała PAP jedna z kuratorek ekspozycji Marta Wróblewska.
Oprócz tego, na wystawie znajduje się też wiele archiwaliów związanych z powieścią "Psie lata": rysunki Grassa tuszem i węglem z lat 50. i 60. ubiegłego wieku inspirowane książką, listy i notatki autora, zdjęcia, artykuły prasowe. Wysłuchać też można nagrań, w których niemiecki pisarz sam czyta fragmenty swojej powieści. Zgromadzone eksponaty pokazywane były rok temu z okazji jubileuszu 50-lecia wydania "Psich lat" w Domu Guentera Grassa w Lubece.
Ciekawostką na wystawie są cztery małoformatowe rysunki tuszem, autorstwa gdańskiego pisarza i historyka literatury prof. Stefana Chwina, stanowiące jego osobisty komentarz do "Psich lat".
Powieść „Psie lata”, która wyszła drukiem w Niemczech w 1963 r., jest jedną z części tzw. trylogii gdańskiej - obok dzieł: „Blaszany bębenek” oraz „Kot i mysz”. Książki te przyniosły mu światową sławę.
Wystawa w Gdańskiej Galerii Guentera Grassa potrwa do 22 czerwca.
Guenter Grass, pisarz, autor powieści, poezji i dramatów, także rzeźbiarz i rysownik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1999 r., urodził się 16 października 1927 r. w Gdańsku w rodzinie o korzeniach niemiecko-kaszubskich. Dzieciństwo spędził w Wolnym Mieście Gdańsku. Mieszkał przy ulicy Lelewela w dzielnicy Wrzeszcz.
W 1993 r. radni Gdańska przyznali pisarzowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Grass jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego. (PAP)
rop/ abe/