Międzynarodowa konferencja naukowa i wystawa poświęcona wybitnemu lekarzowi, humaniście i społecznikowi Władysławowi Biegańskiemu złożą się na główne obchody 100-lecia jego śmierci. Uroczystości w Częstochowie – mieście, w którym pracował, potrwają od czwartku do soboty.
Władysław Biegański (1857-1917) był jednym z wybitniejszych przedstawicieli polskiej szkoły filozoficzno-lekarskiej. W Częstochowie pracował blisko 35 lat. Angażował się tam w liczne przedsięwzięcia, nie tylko te związane z jego pracą zawodową - był też animatorem życia społecznego, gospodarczego, kulturalnego, ruchu turystycznego i oświaty. Przysłużył się do rozwoju miasta. Wybrany został przez mieszkańców na Częstochowianina Stulecia. Rok 2017 został przez Senat ustanowiony Rokiem Władysława Biegańskiego.
"Postać Biegańskiego jest przede wszystkim wzorem postawy etycznej lekarza, ale nie tylko - również pracownika naukowego, filozofa, społecznika. Był jednym z większych naukowców w swoich czasach. Dzięki jego pracy prowincjonalna wówczas Częstochowa zaczęła się rozwijać i została dostrzeżona przez inne kraje. Biegański zastał miejscowy szpital w ruinie, szybko go zreformował i rozwinął do +małej kliniki+. Proponowano mu objęcie różnych stanowisk w wielkich ośrodkach naukowych, ale on pozostał wierny Częstochowie" - powiedziała PAP prezes Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego i koordynatorka obchodów Beata Zawadowicz.
W czwartek obchody rozpocznie otwarcie wystawy "Doktor Władysław Biegański – życie i dzieło. W stulecie śmierci", która obejmuje fotografie ilustrujące życie prywatne i działalność Władysława Biegańskiego, fragmenty jego rękopisów, wybrane publikacje książkowe z zakresu medycyny i filozofii, a także myśli i aforyzmy, zebrane w zbiorze opublikowanym w 1899 r. Ekspozycja przygotowana została przez Muzeum Częstochowskie we współpracy z Towarzystwem Lekarskim Częstochowskim. Wcześniej prezentowana była m.in. w Senacie.
Prezes Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego Beata Zawadowicz: Postać Biegańskiego jest przede wszystkim wzorem postawy etycznej lekarza, ale nie tylko - również pracownika naukowego, filozofa, społecznika.
Biegański był również autorem licznych artykułów i rozpraw, stworzył podręczniki poświęcone logice medycznej i etyce lekarskiej. Jego najbardziej znane dzieło to wydane w 1899 r. "Myśli i aforyzmy o etyce lekarskiej", które zawiera takie myśli jak: "Nie będzie dobrym lekarzem, kto nie jest dobrym człowiekiem", "Dobrego lekarza, tak jak dobrego żeglarza, poznasz tylko podczas burzy i niebezpieczeństwa" czy "Nie będzie dobrym lekarzem ten, kto nie zna duszy swojego chorego, kto nie potrafi nastroić duszy chorego tak, jak tego wymaga potrzeba".
Z okazji 100-lecia jego śmierci częstochowskie towarzystwo przygotowało reprint tego dzieła. Jak podała Zawadowicz, izby lekarskie z całego kraju zamówiły łącznie ponad 7 tys. egzemplarzy, które mają trafić do młodych lekarzy. "Myśli Biegańskiego są ponadczasowe. Czytając to dzieło ma się wrażenie, jakby zostało napisane wczoraj" - zaznaczyła Zawadowicz.
Kulminacją obchodów będzie Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. "Doktor Władysław Biegański. Biegański i jego epoka. Filozofia i etyka w medycynie wczoraj i dziś". Zainauguruje ją w piątek wieczorem wykład prof. Jerzego Woy-Wojciechowskiego.
Wykłady kontynuowane będą w sobotę od rana. Prelegenci poruszą zarówno kwestie historyczne, jak i filozoficzno-etyczne związane z życiem i dorobkiem Biegańskiego.
Podczas uroczystości zaplanowano także m.in. wręczenie honorowych statuetek Biegańskiego (najwyższego odznaczenia Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego, założonego przez Biegańskiego w 1901 r.), wręczenie nagród im. Biegańskiego przyznawanych przez prezydenta Częstochowy, a także umieszczenie pamiątkowej tablicy informacyjnej przy odrestaurowanym grobie Biegańskiego na częstochowskim cmentarzu.
Władysław Biegański po studiach w Warszawie, Berlinie i Pradze osiedlił się w 1883 r. w Częstochowie, obejmując kierownictwo Szpitala im. Najświętszej Maryi Panny oraz stanowiska lekarza miejskiego i lekarza Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Ponadto stworzył Towarzystwo Lekarskie Częstochowskie, był także współzałożycielem oddziałów Towarzystwa Higienicznego, Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, Biblioteki Miejskiej.
Biegański w ciągu 35 lat pracy w Częstochowie ogłosił drukiem 132 prace w dziedzinie medycyny i filozofii. Był prekursorem kilku dziedzin medycyny, w tym neurologii, kardiologii, ortopedii. Popularyzował ponadto oświatę sanitarną, w szczególności zasady higieny, wygłaszając liczne odczyty.
Jego imię nosi m.in. centralny plac miasta oraz biblioteka miejska. Grób Biegańskiego znajduje się na częstochowskim Cmentarzu Kule.
Szczegółowy harmonogram obchodów znajduje się na stronie http://www.rokbieganskiego.pl/. (PAP)
akp/ agz/