Sport w PRL

28.02.2019

Wystawa „Irena Szewińska. Wielka Dama polskiego sportu na fotografiach Janusza Szewińskiego” w Częstochowie

„Irena Szewińska. Wielka Dama polskiego sportu na fotografiach Janusza Szewińskiego” – to tytuł wystawy, którą od czwartku można oglądać w głównym budynku Muzeum Częstochowskiego, czyli w zabytkowym ratuszu w centralnym punkcie Alei Najświętszej Maryi Panny.

Ekspozycja obejmuje blisko 100 fotogramów obrazujących prawie 20-letnią karierę sportową najsłynniejszej polskiej lekkoatletki, trzykrotnej mistrzyni olimpijskiej, a także jej życie prywatne i spotkania z różnymi osobistościami ze świata sportu i polityki.

Autor prawie wszystkich prezentowanych zdjęć – Janusz Szewiński, to mąż zmarłej w ubiegłym roku sportsmenki, który przez kilka lat był również jej trenerem, a znacznie dłużej pracował jako fotoreporter „Przeglądu Sportowego”. Na wystawie znalazło się też kilka fotografii wykonanych przez innego znanego fotoreportera – Leszka Fidusiewicza, związanego z nieistniejącym już tygodnikiem „Sportowiec”, a prywatnie przyjaciela rodziny Szewińskich. Wystawę uzupełniają inspirowane zdjęciami obrazy namalowane przez Leona Tarasewicza oraz statuetki, którymi została uhonorowana Irena Szewińska.

W poprzedzającym wystawę wernisażu, oprócz wspomnianych już autorów fotografii, wziął także udział Andrzej Szewiński – syn Ireny i Janusza, w przeszłości reprezentacyjny siatkarz, później działacz sportowy i senator, a obecnie wiceprezydent Częstochowy.

Wystawę poświęconą Irenie Szewińskiej można oglądać w częstochowskim ratuszu do końca marca. (PAP)

man/ co/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL