Europa i świat po II wojnie światowej

13.01.2018

Wystawa „Izrael wczoraj i dziś”

Wystawa „Izrael wczoraj i dziś” Wystawa „Izrael wczoraj i dziś”

Kilkanaście plansz prezentujących sześć dekad państwa Izrael składa się na wystawę „Izrael wczoraj i dziś”, przygotowywaną przez Muzeum Ziemi Lubuskiej we współpracy z Ambasadą Izraela w Warszawie. Ekspozycja zostanie otwarta 19 stycznia.

Na każdej z plansz, dzięki zastosowaniu trójwymiarowej techniki, złożone zostały dwa zdjęcia ukazujące to samo miejsce przed laty i dziś. Przeszłość ukazana jest w tonacji czarno-białej, natomiast teraźniejszość - w kolorze.

„Dzięki takiemu zabiegowi możliwe stało się zestawienie na jednym obrazie dwóch rzeczywistości – początków żydowskiej państwowości na Bliskim Wschodzie oraz współczesnego Izraela w swym pełnym rozkwicie” – powiedziała rzeczniczka muzeum Alicja Błażyńska..

Stary obraz odzwierciedla m.in. ujęcie dzieci bawiących się wśród namiotów na pustyni. Kontrą do tego ujęcia jest fotografia, której tłem są już wysokie, przeszklone budynki Tel Awiwu i dzieciaki bezpiecznie bawiące się na placu zabaw.

Bardzo obrazowe jest również zestawienie ze sobą robotnika stojącego w betonowych kręgach ułożonych w szczerym polu i młodego człowieka oczekującego na pociąg na supernowoczesnym dworcu.

Inne zdjęcia odnoszą się do symbolu żydowskiej wiary i suwerenności, czyli słynnej Ściany Płaczu. Widzimy wyznawców judaizmu modlących się o odrodzenie ojczyzny przed dziesiątkami lat oraz rzesze wiernych, którzy odwiedzają to miejsce dziś.

Wystawę dopełniają zabytki związane ze społecznością żydowską przedwojennej Zielonej Góry – fragmenty spalonej tory z zielonogórskiej synagogi, karafki oraz zdjęcia macew wraz z tłumaczeniami tekstów, które na nich się znajdują.

Podczas wernisażu wykład pt. „Podobieństwa i różnice pomiędzy Polską i Izraelem w roku 2018 – roku 100-lecia odrodzenia Polski i 70-lecia odrodzenia Izraela” wygłosi Piotr Stasiak z Fundacji Beit, a spotkanie zakończy koncert pieśni żydowskich w wykonaniu Aleksandry Idkowskiej.

Wystawa będzie czynna od 19 stycznia do 4 marca br. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL