Jubileuszową wystawę obrazów Krzysztofa Mańczyńskiego - jednego najważniejszych współczesnych radomskich twórców - można od piątku oglądać w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu. Artysta obchodzi 50-lecie pracy twórczej.
Na wystawę wybrano kilkadziesiąt obrazów pochodzących ze wszystkich okresów twórczości Mańczyńskiego. Są wśród nich najwcześniejsze prace wpisujące się w nurt nowej figuracji lat 60. XX w., metaforyczne kompozycje z lat działalności w Grupie M-5 oraz ekspresyjne obrazy z lat 80. i 90.
Jak podkreślił Mariusz Jończy z radomskiej "Elektrowni", na wystawie dominują charakterystyczne dla Mańczyńskiego motywy miejsko-wiejskie. „Kolorystyczna wirtuozeria i formalna dowolność i deformacja - przenikające się wzajemnie w jego obrazach - paradoksalnie oddają wrażenie realnie otaczającej nas rzeczywistości, w której absurd, bałagan, przypadek i zachwianie proporcji stały się już czymś normalnym" – powiedział o pracach Mańczyńskiego Jończy.
Wśród zgromadzonych na wystawie obrazów znajdują dzieła będące własnością artysty, prace wypożyczone z kolekcji radomskiego muzeum, a także od kolekcjonerów i sympatyków twórczości Mańczyńskiego.
Krzysztof Mańczyński urodził się w 1940 r. w Radomiu. W latach 1962-68 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w Pracowni Ilustracji prof. Jana Marcina Szancera (1968). Uprawia malarstwo i rysunek, projektuje plakaty, w swojej twórczości zajmował się też rysunkiem satyrycznym i drobną formą rzeźbiarską. Był członkiem radomskiej Grupy M-5 i Stowarzyszenia Ruchu Artystycznego "Świat" (I poł. lat 80. XX w. ). Uczestniczył w wielu wystawach indywidulanych i zbiorowych w Polsce i za granicą (Bułgaria, Niemcy, Ukraina, USA, Wielka Brytania). (PAP)
autor: Ilona Pecka
ilp/ itm/