Kultura i sztuka po 1989 roku

15.09.2015 aktualizacja 19.07.2016

Wystawa Kantora w Google Cultural Institute

Wystawa Kantora w Google Cultural Institute Wystawa Kantora w Google Cultural Institute

Zdjęcia ze spektakli Tadeusza Kantora można już oglądać nie tylko na wystawach w stacjonarnych instytucjach kultury. Dostępne są one także na wirtualnej wystawie w Google Cultural Institute.

Ekspozycja "Tadeusz Kantor 06.04.1915 - 08.12.1990” przygotowana z inicjatywy   krakowskiej Cricoteki i Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, dostępna jest w internecie pod adresem https://www.google.com/culturalinstitute/exhibit/tadeusz-kantor/QRJitHIb?hl=pl&position=113%2C78.

Fotografie ze spektakli Kantora wirtualne muzeum prezentuje chronologicznie. Poszczególne ilustracje uzupełniają komentarze na temat poszczególnych etapów twórczości artysty.

W wirtualnym muzeum internauci zobaczą nie tylko zdjęcia z najbardziej znanych spektakli urodzonego 100 lat temu reformatora teatru. W Google Cultural Institute są też fotografie scenografii i kostiumów, opis malarstwa Kantora, programy do spektakli - np. do „Mątwy” (1956) i „Wariata i zakonnicy” (1963). Jest też tekst manifestu „Teatr autonomiczny” (1963).

Wśród licznych prac uwagę zwracają zdjęcia okładki do „Iwony, księżniczki Burgundy” Witolda Gombrowicza z ilustracjami Tadeusza Kantora. Dramat ten wydał Państwowy Instytut Wydawniczy w 1958 r. Rzuca się również w oczy obszerny program „Panoramicznego Happeningu Morskiego” (1967) wraz z partyturą – sztuka została wystawionego w Łazach koło Koszalina.

Google Cultural Institute umożliwia prezentację w internecie i popularyzację skarbów kultury, miejsc związanych z dziedzictwem narodów oraz materiałów historycznych. Zrzesza on ponad 600 partnerów z 60 krajów i zawiera ponad 6,2 miliona obiektów muzealnych autorstwa 8 tys. artystów. (PAP)

bko/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL