Zdjęcia ze spektakli Tadeusza Kantora można już oglądać nie tylko na wystawach w stacjonarnych instytucjach kultury. Dostępne są one także na wirtualnej wystawie w Google Cultural Institute.
Ekspozycja "Tadeusz Kantor 06.04.1915 - 08.12.1990” przygotowana z inicjatywy krakowskiej Cricoteki i Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, dostępna jest w internecie pod adresem https://www.google.com/culturalinstitute/exhibit/tadeusz-kantor/QRJitHIb?hl=pl&position=113%2C78.
Fotografie ze spektakli Kantora wirtualne muzeum prezentuje chronologicznie. Poszczególne ilustracje uzupełniają komentarze na temat poszczególnych etapów twórczości artysty.
W wirtualnym muzeum internauci zobaczą nie tylko zdjęcia z najbardziej znanych spektakli urodzonego 100 lat temu reformatora teatru. W Google Cultural Institute są też fotografie scenografii i kostiumów, opis malarstwa Kantora, programy do spektakli - np. do „Mątwy” (1956) i „Wariata i zakonnicy” (1963). Jest też tekst manifestu „Teatr autonomiczny” (1963).
Wśród licznych prac uwagę zwracają zdjęcia okładki do „Iwony, księżniczki Burgundy” Witolda Gombrowicza z ilustracjami Tadeusza Kantora. Dramat ten wydał Państwowy Instytut Wydawniczy w 1958 r. Rzuca się również w oczy obszerny program „Panoramicznego Happeningu Morskiego” (1967) wraz z partyturą – sztuka została wystawionego w Łazach koło Koszalina.
Google Cultural Institute umożliwia prezentację w internecie i popularyzację skarbów kultury, miejsc związanych z dziedzictwem narodów oraz materiałów historycznych. Zrzesza on ponad 600 partnerów z 60 krajów i zawiera ponad 6,2 miliona obiektów muzealnych autorstwa 8 tys. artystów. (PAP)
bko/