Kultura i sztuka po 1989 roku

17.04.2015 aktualizacja 19.07.2016

Wystawa-laboratorium Piotra Bosackiego w Zamku Ujazdowskim

„Sprawa jest w załatwianiu” - nowa wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej, prezentuje twórczość Piotra Bosackiego, jednego z najoryginalniejszych artystów pokolenia trzydziestolatków.

„Wystawa jest nie tyle pokazem dzieł i przedmiotów sztuki, ile laboratorium, w którym artysta inicjuje szereg procesów przebiegających na prawach eksperymentu – zauważył w rozmowie z PAP Stach Szabłowski, kurator ekspozycji. Jego zdaniem Piotr Bosacki, jest artystą, który zapracował sobie na opinię jednej z najbardziej fascynujących osobowości twórczych pokolenia trzydziestolatków.

Wystawa w Zamku składa się z 9 filmów i ok. 20 prac: premierowych realizacji oraz wybranych, powstałych w ostatnim czasie projektów. W centrum ekspozycji artysta umieścił specjalnie na tę okazję skonstruowany instrument muzyczny. Jest to monumentalny labirynt zbudowany z ośmiu ton stali. Bosacki zaprasza do jego wnętrza.

Inna instalacja pt.”Sprawa jest w załatwianiu”, od której cała wystawa zaczerpnęła tytuł, jest obrazem dużych rozmiarów, który w tej chwili jest pusty i biały. W trakcie trwania wystawy ten obraz będzie powstawał. Do obrazu podłączona jest machina zasilona 12 odkurzaczami, które będą zasysać kurz przez specjalne filtry. Filtry początkowo są białe, lecz z czasem szarzeją, ciemnieją. Działaniu odkurzaczy towarzyszy hałas. Trudno przewidzieć, jak długo potrwa całkowite pokrycie filtrów kurzem. Trzeba poczekać, aż „sprawa załatwi się sama”.

„Bosacki jest artystą wyjątkowym" – powiedział PAP Szabłowski. "A jego wyjątkowość upatruję we wszechstronnym podejściu do sztuki i do świata zarazem. To, co robi artysta na polu sztuki można przyrównać do filozofii przyrody, zadaje on bowiem podstawowe pytania na temat materii, tego co nas otacza na poziomie przedmiotów codziennego użytku i jednocześnie na poziomie kosmosu i zastanawia się nad miejscem człowieka w tym wszystkim” - dodał.

Cykl trzech filmów wideo „Drzewa i kaczki” z roku 2014 podejmuje „dyskretny dialog" z Mondrianem, który w swym malarstwie dokonał słynnej przemiany drzewa organicznego w drzewo geometryczne, abstrakcyjne.

W filmach artysta bierze na warsztat zwykłe przedmioty: sznurek, papier, karton, gumkę recepturkę, domowe sprzęty, rysunek nakreślony długopisem na kartce w kratkę. Z tych skromnych rekwizytów tworzy modele rzeczywistości. W animacjach wprawia te modele w ruch, „by badać – jak zaznacza kurator - różne aspekty mechaniki świata i przyglądać się drganiom zanurzonego w świecie ludzkiego ducha”.

„Sprawa jest w załatwianiu” to najobszerniejsza wystawa w dotychczasowej karierze Piotra Bosackiego. Jest wyrazem fascynacji artysty muzycznymi performansami, eksperymentalnymi kompozycjami, niekonwencjonalnymi instrumentami.

Piotr Bosacki (ur. 1977) – absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II im. Fryderyka Chopina oraz Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Pracuje jako adiunkt w Katedrze Intermediów poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego. Współtworzył założoną w 2007 roku nieformalną grupę artystyczną PENERSTWO i zespół muzyczny KOT.

Tworzy filmy animowane, instalacje, obiekty, rysunki, zajmuje się twórczością literacką i kompozycją muzyczną.

W 2011 roku artysta otrzymał Nagrodę Publiczności na przeglądzie polskiego kina niezależnego w ramach 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2013 roku otrzymał nominację do nagrody Spojrzenia. Na Festiwalu Animator 2014 otrzymał Nagrodę SFP dla najlepszego filmu polskiego.

Kuratorem wystawy jest Stach Szabłowski, koordynacją wystawy zajmowała się Paulina Kowalczyk wraz ze współpracującą Sandrą Zagajną.

Wystawa Piotra Bosackiego „Sprawa jest w załatwianiu”, która inauguruje sezon wiosenny Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, trwać będzie od 17 kwietnia do 14 czerwca.(PAP)

abe/ dym/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL