Plakaty i zdjęcia Leszka Mądzika zaprezentowano w plenerowej "Galerii na płocie", urządzonej na ogrodzeniu zrewitalizowanego Ogrodu Saskiego w śródmieściu Lublina. Otwarta w sobotę wystawa inauguruje działalność galerii.
"Jestem rad, że czasem znajdę tu takiego widza, do którego inaczej bym nigdy nie dotarł, który będzie tędy przechodził i w tym dobrym znaczeniu będzie jakby skazany na to, żeby spojrzeć, raz chociaż, na chwilę się zatrzymać. Taka galeria nie sprowadza nas do wnętrza, tylko wychodzi naprzeciw, na wprost do człowieka" - powiedział Mądzik dziennikarzom podczas wernisażu.
Na wystawie zgromadzono ponad 60 prac Mądzika - różnych zdjęć i plakatów do spektakli kierowanej przez niego Sceny Plastycznej KUL oraz do festiwali teatralnych w Polsce i na świecie.
"Galeria na płocie" prowadzona będzie w ramach działalności impresaryjnej Teatru Starego w Lublinie, a opiekę artystyczną sprawować ma właśnie Mądzik. Jego zdaniem urządzanie tego typu galerii w plenerach to potrzeba naszych czasów. "Jak tego nie zrobimy, to możemy w ogóle tego widza stracić" - zaznaczył.
Wystawa plakatów i zdjęć Mądzika potrwa do 5 maja. Rocznie w "Galerii na płocie" mają być prezentowane trzy, cztery wystawy; jesienią prace mają być podświetlane. Mądzik zapowiedział, że będą pokazywane dzieła różnych znanych artystów, m.in. Wojciecha Prażmowskiego, Stefana Gierowskiego.
"Galeria na płocie" urządzona jest w śródmieściu Lublina, na ogrodzeniu niedawno zrewitalizowanego Ogrodu Saskiego - zabytkowego, prawie 13-hektarowego parku, sąsiadującego z miasteczkiem akademickim.
Leszek Mądzik - scenograf, reżyser, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu - jest jednym z najwybitniejszych twórców teatru niekonwencjonalnego w Polsce. Ukończył historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i reżyserię na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, filii warszawskiej Akademii Teatralnej.
W 1969 r. założył Scenę Plastyczną KUL, określaną jako teatr obrazu. Spektakle Sceny, pozbawione słów, tradycyjnego aktorstwa i fabuły, opierają się na scenografii, przestrzeni, grze świateł, ciszy i dźwięków. Przedstawienia te - składające się głównie z sekwencji wydobywających się z ciemności obrazów - działają na wyobraźnię i emocje widzów. Najsłynniejsze spektakle Sceny Plastycznej KUL to m.in. "Zielnik", "Wilgoć", "Wrota", "Tchnienie", "Kir", "Szczelina".
Mądzik jest też autorem wielu scenografii do spektakli w teatrach Polski, Francji, Niemiec. Jest też twórcą plakatów i fotografem. W Lublinie założył też Galerię Sztuki Sceny Plastycznej KUL, gdzie prezentowana jest twórczość wybitnych współczesnych artystów. (PAP)
ren/ mhr/