Kultura i sztuka po 1989 roku

08.03.2019

Wystawa na 20-lecie galerii Platán prowadzonej przez Instytut Polski w Budapeszcie

Wystawa „Péter Gémes: Linia zanurzenia” w galerii Platán Wystawa „Péter Gémes: Linia zanurzenia” w galerii Platán

Wystawę fotografii Pétera Gémesa otwarto w piątek w prowadzonej przez Instytut Polski w Budapeszcie galerii sztuki współczesnej Platán, obchodzącej w tym roku swoje 20-lecie. Galeria zadebiutowała w 1999 roku wystawą tego właśnie artysty.

„Rok 2019 jest rokiem ważnych rocznic, i to nie tylko w kontekście historii ogólnoświatowej, ale także życia Instytutu Polskiego. 24 maja będziemy obchodzić 80-lecie powstania naszego Instytutu, a teraz otwarciem wystawy będziemy świętować 20-lecie powstania galerii Platán” – zaznaczyła dyrektorka Instytutu Polskiego Joanna Urbańska.

Jak podkreśliła, wystawa inauguruje jednocześnie w Instytucie Polskim trwający od 28 lutego Budapeszteński Festiwal Fotograficzny.

Na wystawie, zatytułowanej „Linia zanurzenia”, pokazano biegnące pasem wzdłuż ścian 11 czarno-białych fotografii przedstawiających płynącego artystę.

Jak podkreśliła krytyczka sztuki Maria Kovalovszky, zdjęcia te nie dotyczą czynności pływania, tylko niosą ze sobą dużo bogatsze przesłanie, gdyż sugerując unoszenie się w nicości, dotykają kwestii życia i śmierci oraz ludzkiego losu.

„Galeria w 1999 r. otworzyła się właśnie jego wystawą. Dlatego wracamy do jego twórczości i pokazujemy jedną z jego najważniejszych prac” – powiedziała PAP dyrektorka galerii Timea Jerger.

W otwarciu wystawy uczestniczyła była dyrektorka Instytutu Polskiego w Budapeszcie Barbara Wiechno, która była inicjatorką stworzenia galerii Platán. Jak powiedziała, marzyła o jej otwarciu od 1973 r., gdy w Roku Kopernikowskim doszło w auli Politechniki Budapeszteńskiej do wystawy prac 50 artystów węgierskich inspirowanych dziełem Kopernika. „Chciałam w jakiś sposób ten dług spłacić” – powiedziała.

Dodała, że nazwa galerii nawiązuje do platanów rosnących w alei, przy której usytuowana jest placówka, a na pierwszą wystawę zaproszono właśnie Gémesa ze względu na jego związki z Polską, skończył on bowiem Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie.

Jerger podkreśliła, że galeria zawsze miała na celu prezentowanie przede wszystkim prac polskich artystów, ale także Węgrów i twórców z krajów Europy Środkowej. Rocznie prezentuje 7-8 wystaw, co daje w ciągu 20 lat około 150 ekspozycji.

W galerii pokazywano prace najsłynniejszych polskich twórców, takich jak Jerzy Nowosielski, Leon Tarasewicz, Tadeusz Kantor czy Józef Szajna, ale także Węgrów, w tym grupy Kis Varso (Mała Warszawa), nazwanej tak przez dwóch tworzących ją artystów: rzeźbiarza i malarza, żeby zasugerować zakotwiczenie w Europie Środkowej.

Wystawa będzie otwarta do 17 kwietnia.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ jo/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL