Szkice, rysunki i makiety teatralnych scenografii stworzonych przez Bohdana Cieślaka znalazły się na wystawie w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Ekspozycję zatytułowaną „Narracje. Bohdan Cieślak” można oglądać od niedzieli do 31 marca.
Jak podkreślają twórcy wystawy, Bohdan Cieślak jest scenografem otwartym na eksperymenty z przestrzenią. Kuratorzy wystawy Wojciech Suchocki i Aleksandra Sobocińska tłumaczyli, że Cieślak tworzy swoje prace i traktuje je jako "proces, rozwijający się od koncepcji rodzącej się w głowie twórcy, szkicu, rysunku, makiety. Proces oparty na dialogu z reżyserem, choreografem, po efekt całościowy przedstawiony widzowi w teatrze - jako spójne dzieło, ożywione przez aktora. Jego scenografie stają się polem komunikacyjnym nie tylko pomiędzy aktorami, ale także między nimi i widownią”.
Wojciech Suchocki wskazał, że scenografia teatralna jest niezwykle specyficzną formą sztuki. Jak tłumaczył, większość tego typu dzieł istnieje tylko przez chwilę, znika wraz ze zdjęciem spektaklu z afisza. Dodał jednak, że bywają twórcy, których dzieła scenograficzne stają się osobnymi, autonomicznymi dziełami sztuki, jak właśnie w przypadku Bohdana Cieślaka.
„Wielość szkiców i rysunków, około 200 prac, ukazuje Cieślaka jako artystę otwartego na eksperymenty z przestrzenią, tworzącego oryginalne i nietypowe rozwiązania sceniczne. Swoich projektów nie postrzega jako ostatecznych, lecz traktuje je jako inspirujące, przekształcające się formy. Kreuje scenografie o nowatorskich i zaskakujących perspektywach” – podkreślił Suchocki.
Jak dodał, wystawa prac Cieślaka w formie zaaranżowanej przez Eugeniusza Matejkę „zaciera granice pomiędzy ekspozycją muzealną a przestrzenią teatralną. Widzowie zaproszeni są do uczestnictwa w swoistym autorskim spektaklu, w którym rolę aktorów pełnią rysunki”.
Bohdan Cieślak zaznaczył, że wystawa jego prac w Poznaniu jest dla niego wyjątkowa, ponieważ zbiega się z 25-leciem jego działalności w teatrze. Jak tłumaczył, na ekspozycji można będzie zobaczyć m.in. jego szkice, projekty, makiety scenograficzne.
„Pierwsza część wystawy poświęcona będzie tej pracy ściśle scenograficznej, teatralnej. Tam rzeczywiście miałem jeden problem, bardzo osobisty, ponieważ takie rysunki, szkice scenograficzne, projekty – to jest taki trochę materiał wewnętrzny. Właściwie nikt tego nie ujawnia” – mówił.
„Rozmowa z reżyserem zawsze jest później. Tworząc scenografie zawsze najpierw musiałem porozmawiać sam ze sobą na podstawie przeczytanego tekstu. Musiałem starać się, w miarę swoich możliwości, bo takie jest właśnie zadanie scenografów, żeby przetłumaczyć dany tekst na język obrazów, form, przestrzeni – a nie jest to zadanie łatwe” – tłumaczył Cieślak.
Bohdan Cieślak urodził się 12 grudnia 1965 roku w Poznaniu. W latach 1985-1990 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny). Z teatrem związał się w 1994 roku. Artysta swoje prace realizował na deskach najlepszych polskich scen, m.in. Teatru Polskiego w Poznaniu, Teatru Współczesnego w Szczecinie, Teatru Studio w Warszawie, Ośrodka Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu, Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy i Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu.
Wernisaż wystawy odbędzie się w niedzielę o godz. 12 w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Natomiast od godziny 14. możliwe będzie premierowe zwiedzanie ekspozycji. W dniu otwarcia wystawy zwiedzanie będzie bezpłatne. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ pad/