W Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu odbył się w poniedziałek wernisaż wystawy poświęconej więźniom obozu niemieckiego obozu jenieckiego w Norymberdze, utworzonego w miejscu spotkań NSDAP po wybuchu II wojny światowej.
Wystawa "Das Reichsparteitagsgelände im Kreig. Gefangenschaft, Massenbord und Zwangsarbeit / Nie tylko proces… Norymberga i jeńcy wojenni (1939-1945)" to efekt trzech lat pracy historyków z Polski i Niemiec, badających mało znaną historię obozu jenieckiego, który powstał jesienią 1939 roku na terenie kompleksu obiektów wykorzystywanych wcześniej do organizacji spotkań NSDAP.
"Kiedy zapytamy przechodnia, z czym kojarzy mu się Norymberga, prawdopodobnie odpowie, że z procesami nazistów po zakończeniu wojny. Niewiele osób wie, że na terenie olbrzymiego kompleksu, gdzie w czasie pokoju organizowano masowe zjazdy NDSAP, w czasie wojny funkcjonował obóz jeniecki, przez który przeszło ponad 150 tysięcy osób. Naszą wystawę poświęciliśmy pamięci tych jeńców, skupiając się na trzech narodowościach - Polakach, Włochach i żołnierzach Armii Czerwonej" - opowiadała dr Renata Kobylarz-Buła z CMJW.
Na wystawie zgromadzono m.in. fotografie obrazujące życie osadzonych w obozie żołnierzy, ich biografie i wykonane podczas pobytu w niewoli rysunki. Co ciekawe, chociaż obóz w Norymberdze miał status obozu jenieckiego, pierwszymi więźniami byli cywile - Polacy internowani na terenie Niemiec po wybuchu wojny.
"Kompleks obiektów w Norymberdze był zbudowany z myślą o organizacji masowych spotkań - tzw. parteitagów. Jednym z jego elementów było pole na namioty, w których mieli nocować członkowie i sympatycy NSDAP. Jeden z takich parteitagów miał rozpocząć się 2 września 1939, jednak został odwołany z oczywistych powodów, a w naprędce zorganizowanym obozie zaczęto przyjmować już od pierwszych dni wojny cywilów, a następnie polskich żołnierzy. Do czasu wybudowania baraków przebywali oni w bardzo złych warunkach. Jeńcy szczególnie źle wspominali zimę z 1939 na 1940 rok. W kolejnych latach do działającego w Norymberdze obozu przywożono żołnierzy z innych państw oraz uczestników Powstania Warszawskiego. Przez krótki czas więziono tam członków dowództwa Armii Krajowej" - opowiadała Kobylarz-Buła.
Wystawa będzie dostępna w opolskiej siedzibie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych do połowy października. Po zakończeniu trasy po polskich miastach zostanie przewieziona do Berlina. (PAP)
autor: Marek Szczepanik
masz/ agz/