Stalinizm

15.12.2019

Wystawa o filmie propagandowym w białostockim Muzeum Wojska

Wystawa „Film w służbie propagandy” w Muzeum Wojska w Białymstoku Wystawa „Film w służbie propagandy” w Muzeum Wojska w Białymstoku

Blisko 150 propagandowych filmów dokumentalnych i fabularnych nagranych w Polsce w pierwszych powojennych latach można obejrzeć na wystawie „Film w służbie propagandy” w Muzeum Wojska w Białymstoku. Zestawiono je z fotografiami i wspomnieniami białostoczan.

Wernisaż odbył się w niedzielę po południu; wystawa będzie czynna do końca marca 2020 roku.

Partnerami muzeum przy tej czasowej wystawie są Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny, Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Autorami wystawy są pracownicy Muzeum Wojska Piotr Białokozowicz i Mateusz Budzyński.

CZYTAJ TAKŻE

Jak powiedział PAP Budzyński, wystawa jest efektem zainteresowań autorów tematem propagandy. Dodał, że kilka lat temu w muzeum było można oglądać wystawę o propagandzie w plakacie. Tym razem - jak podkreślił - postawiono na film.

"Długo zastanawialiśmy się, jaki okres wybrać, o którym będziemy mówić i zdecydowaliśmy się na ten tuż powojenny, czyli okres budowania tej Polski Ludowej. W związku z tym, że wszystkie ważne decyzje przy okazji budowy Polski Ludowej podejmowano na przełomie roku, stąd wybraliśmy na otwarcie grudzień" - powiedział Budzyński.

Filmy prezentowane na wystawie pochodzą z Polskiej Kroniki Filmowej. "Polska Kronika Filmowa opowiadała i o tej wielkiej polityce, sprawach międzynarodowych, i o małych osiągnięciach, o sztuce, o kulturze, o wszystkim. To było takie +okno na świat+" - mówił Budzyński. Dodał, że po zapoznaniu się z dostępnym materiałem, podzielono go na kilka modułów: prawo, codzienność, sprawy wojskowe i zgromadzenia.

CZYTAJ TAKŻE

Budzyński wymienił, że materiały dotyczą bardzo różnych wydarzeń. Są tu udokumentowane m.in. pokazowe procesy, czyny społeczne, przysięgi wojskowe, szkolenia, ale też np. wypożyczanie książek z bibliotece wojskowej czy zawody saneczkarskie w Karpaczu. "Trzeba pamiętać, że te wszystkie filmy traktują o propagandzie tamtych lat, w sposób jednoznaczny ilustrują czyn partii i narodu w odbudowie kraju i budowie nowej socjalistycznej rzeczywistości" - mówił Budzyński.

Filmy, których obejrzenie trwa dokładnie 144 minuty, zestawione są z drugą częścią wystawy, na którą składają się fotografie i wywiady. "Chcieliśmy w ten sposób pokazać drugą stronę medalu, pokazując jak było naprawdę" - dodała współautor wystawy.

CZYTAJ TAKŻE

Mówił, że dzięki współpracy z Centrum im. Ludwika Zamenhofa udało się zebrać i udostępnić ponad 20 wywiadów ze świadkami historii, którzy pamiętają tamte czasy. Dodał, że kiedy Kroniki na swój sposób pokazują np. śmierć Stalina, to z drugiej strony jest opowieść jak te wydarzenia wyglądały z perspektywy zwykłego obywatela.

Są też fotografie, które pokazują jak lokalnie obchodzono różnego rodzaju święta czy jak wyglądała powojenna rzeczywistość, w porównaniu z przekazami Kronik czy centralnymi obchodami świąt, gdzie - jak mówił Budzyński - przywożono ludzi z całego kraju, prezentowano najlepsze maszyny.

W ramach wystawy od stycznia będą prowadzone tematyczne warsztaty skierowane do dzieci i młodzieży. (PAP)

Autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ robs/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL