Wystawę poświęconą budynkowi nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach można oglądać w krakowskiej Galerii Architektury GAGA. Autorem koncepcji ekspozycji jest projektant gmachu Tomasz Konior.
Jak podkreśla kurator galerii GAGA Dawid Hajok, wystawa pracowni Konior Studio „NOPSR: Spotkania” w Galerii Architektury GAGA poświęcona katowickiemu gmachowi jest powrotem Tomasza Koniora do Krakowa. Architekt opowiada w niej o Śląsku i mieszkających tam ludziach, o ich spotkaniach i tradycji.
Główna część ekspozycji zbudowana jest z 11 filarów w formie prostopadłościennych brył pomalowanych w części na czerwono - symbolizować ma to obramowanie okienne śląskich familoków. To również bezpośrednie nawiązanie do rytmu płaskich kominów technicznych elewacji NOSPR. Filary te mieszczą fotografie gmachu, zdjęcia z jego budowy, relacje ludzi uczestniczących w jego tworzeniu.
W tym otoczeniu mają się spotykać twórcy budowli z widzami. „Spotkania to fundamenty tego budynku, leżące u podstaw wszystkiego, co tutaj się dokonało. Zarazem jest to również cel tego, co ma się tutaj dziać w przyszłości. Wszystko zawsze zaczyna się spotkaniem, to podstawowy budulec zdarzeń” – powiedział Tomasz Konior, opisując istotę swej ekspozycji.
Mniejszą salę ekspozycyjną specjalnie wyciszono i wyposażono w fotele z czeczoty, unikatowego brzozowego forniru - takie same, jak w gmachu NOSPR. Widzowie mogą w nich zasiąść, posłuchać muzyki i dzięki usłudze Google Street View wirtualnie zwiedzić wnętrze głównej sali. W trzeciej sali umieszczono zdjęcia katowickiego budynku wykonane przez miłośników architektury i zamieszczone na portalu społecznościowym Instagram.
Gmach zaprojektowany przez katowickiego architekta Tomasza Koniora został otwarty 1 października ubiegłego roku. Jego wygląd i wnętrza przywołują skojarzenia z muzyką, węglem i charakterystyczną śląską architekturą, której najlepszym przykładem jest katowickie zabytkowe osiedle robotnicze w dzielnicy Nikiszowiec. Symboliczne jest też miejsce, w którym stanął budynek - jeszcze 16 lat temu funkcjonowała tam kopalnia "Katowice", w której pracowało 2 tys. górników. Gmach mieści dwie sale - wielką na 1800 osób – jest to największa sala koncertowa w Polsce i kameralną na 300. (PAP)
rgr/ pz/