Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wlkp. przygotowało wystawę o zróżnicowaniu etnograficznym regionu gorzowskiego po 1945 r. Ekspozycja przybliża korzenie Polaków, którzy po II wojnie osiedlali się w tej części Ziemi Lubuskiej. Zostanie otwarta w piątek.
Wystawa prezentuje kulturę grup osadniczych z Wileńszczyzny i Nowogródczyzny, Polesia, Galicji Wschodniej czy Łemkowszczyzny.
Zobaczymy na niej przywiezione z dawnych terenów stroje, tkaniny, skrzynie, stępy czy narzędzia rolnicze - poinformował PAP kurator wystawy Mirosław Pecuch.
„Wyeksponowane będą stroje poleskie, wileńskie, łemkowski strój drużki weselnej, pokucka koszula kobieca, męskie koszule z rejonu Hrubieszowa. Warto zwrócić uwagę na radło z 1915 roku ze wsi Ruda w powiecie żydaczowskim na ziemiach lwowskich czy cymbały wileńskie. Oprócz tego na wystawie znajdzie się wiele innych eksponatów”– dodał Pecuch.
Przypomniał, że Ziemia Lubuska, podobnie jak inne tereny Ziem Zachodnich i Północnych Polski, jest przykładem terytorium, na którym doszło do zjawiska zderzenia kilku kultur. W wyniku powojennych migracji i przesiedleń przybyli tam osadnicy z różnych stron II Rzeczpospolitej, a każda z tych grupa niosła swój, nieraz różniący się od innych bagaż kulturowy.
Wśród ludności napływowej tworzącej powojenną zbiorowość Ziemi Gorzowskiej najliczniejszą grupę stanowili przesiedleńcy. Rekrutowali się głównie z Wielkopolski, rzadziej z odleglejszych regionów Polski centralnej i południowej. Zajmowali najatrakcyjniejsze domostwa i najlepiej utrzymane gospodarstwa.
Drugą pod względem liczebności kategorię stanowili repatrianci z Kresów Wschodnich, którzy po zmianie granic Polski na mocy postanowień jałtańskich i poczdamskich przybywali tam z konieczności szukając nowego miejsca do życia. Zmuszeni do opuszczenia stron ojczystych udawali się na zachód, by zaludniać nowe polskie terytoria.
Osobną kategorię stanowią dawni mieszkańcy Łemkowszczyzny i częściowo Nadsania, których w 1947 roku objęła akcja „Wisła”.
Przywiązanie do dawnych tradycji i małych ojczyzn nadal jest silnie widoczne na Ziemi Gorzowskiej. Wyrazem tego jest aktywna działalność stowarzyszeń kresowych, które organizują festiwale, prowadzą zespoły ludowe czy inicjują różnego rodzaju przeglądy i konkursy związane kultywowaniem swojej kultury.
Organizatorami opisanej wystawy są Nadwarciańskie Towarzystwo Upowszechniania Dziedzictwa Kulturowego i Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim.
Wernisaż odbędzie się w piątek. Ekspozycja w oddziale muzeum w Spichlerzu będzie czynna do 26 stycznia 2016 r. (PAP)
mmd/ agz/