Wystawę o typowych polskich przesądach i zabobonach przygotowało Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Ekspozycja zatytułowana "Trzy razy przez lewe ramię" czynna będzie od niedzieli do końca roku.
Wystawa pokazuje najpopularniejsze polskie przesądy i ich źródła. "Mimo że wydaje się nam, iż twardo stąpamy po ziemi i patrzymy na świat racjonalnie, wiara w przesądy w Polsce i na świecie jest wciąż żywa" – powiedziała kuratorka ekspozycji Ilona Pulnar. Jej zdaniem nie wynika to ze stereotypów głęboko zakorzenionych w kulturze i tradycji, ale raczej stanowi pozostałości dawnego systemu wierzeń. W zamierzeniu kuratorki ekspozycja ma pokazać przesądy w nieco żartobliwym ujęciu i zaprezentować sposób myślenia oraz podstawy wiary i bytu naszych przodków.
Wystawę podzielono na dwie części. "W strefie zabobonów negatywnych zobaczymy wszystko to, co kojarzy ze złem. Druga część poświęcona jest wierzeniom przynoszącym szczęście" – wyjaśniła Pulnar.
Zwiedzający zobaczą m.in. chatkę szeptuchy, sabat czarownic leśne duchy, rusałki i czarne koty. W specjalnie urządzonym wnętrzu domu zaprezentowane zostaną przesądy związane z tym, co może się w tym miejscu wydarzyć. "Niektórzy wierzą, że rozsypana sól wywołuje kłótnie, czy że przejście pod drabiną lub spotkanie na swej drodze czarnego kota może spowodować nieszczęście" – przypomniała kuratorka.
Na ekspozycji pojawią się także m.in. zioła – remedium na choroby i uroki, zwierzęta przynoszące szczęście i pecha, talizmany i kamienie szlachetne oraz półszlachetne, talie kart do wróżenia, postacie kominiarza i wróżki. (PAP)
autor: Ilona Pecka
ilp/ pat/