Koniec PRL

02.06.2018

Wystawa o szczecińskich strajkach z 1988 r. - od poniedziałku w Warszawie

Wystawa "Szczecińska droga do wolności. Strajki w 1988 roku" Wystawa "Szczecińska droga do wolności. Strajki w 1988 roku"

Wystawa o szczecińskich strajkach z 1988 r. będzie prezentowana od poniedziałku w Warszawie. Jak powiedzieli organizatorzy, to próba upamiętnienia zapomnianych antykomunistycznych zrywów i stojących za nimi ludzi.

"Strajki z 1988 r. zostały nieco zapomniane. Jeśli chodzi o szczecińskie protesty, znane są głównie wydarzenia grudniowe z 1970 r. i sierpniowe z 1980 r. Celem tej wystawy jest kształtowanie świadomości historycznej mieszkańców Szczecina, Pomorza Zachodniego, ale też całego kraju" - powiedział PAP dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie Krzysztof Kowalczyk. Dodał, że strajki z 1988 r. były jednym z czynników "otwierających drogę do przemian politycznych w Polsce".

"Bez zbiorowych wystąpień ok. 3 tys. ludzi w Szczecinie być może nie byłoby polskiej wolności" - powiedział Kowalczyk. Podkreślił, że wystawa ma upamiętnić przede wszystkim osoby, które angażowały się w działalność antykomunistyczną.

"Chcemy ukazać siłę szczecińskiego środowiska opozycyjnego, a także przywołać zapomniane dotąd postaci, często odgrywające w strajkach rolę drugoplanową - ale jakże ważną" - zaznaczył dyrektor szczecińskiego archiwum.

Na wystawie "Szczecińska droga do wolności. Strajki w 1988 roku" na 16 planszach w dwóch gablotach zaprezentowane zostaną m.in.: sytuacja polityczna w Polsce w latach 80. XX wieku od powstania Solidarności po wizytę papieża Jana Pawła II w 1987 r., pierwsze strajki w kraju wiosną 1988 r., strajk w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w maju i czerwcu oraz w szczecińskim porcie w sierpniu, a także represje wobec protestujących i wsparcie Kościoła katolickiego.

Część zdjęć i materiałów archiwalnych pochodzi z niepublikowanych dotąd zbiorów osób prywatnych, m.in. Jarosława Kaczorowskiego, Kazimierza Nowotarskiego oraz Pawła i Wojciecha Woźniaków. Wykorzystano też materiały z zasobu Archiwum Państwowego w Szczecinie, Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" oraz Polskiej Agencji Prasowej.

Organizatorami wystawy są m.in. Archiwum Państwowe w Szczecinie, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Fundacja Polskich Wartości i Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście.

Wystawa będzie prezentowana w siedzibie Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w Domu Polonii w Warszawie od 4 do 11 czerwca. Wernisaż odbędzie się 6 czerwca o godz. 12. Będzie mu towarzyszyć spotkanie historyczne, w którym wezmą udział uczestnicy wydarzeń z 1988 r.

Od 16 czerwca wystawę będzie można oglądać w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie.

W 1988 r. w Szczecinie i innych miastach Polski doszło do strajków przeciw komunistycznej władzy. 5 maja 1988 r. pracownicy Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej, solidaryzując się ze strajkującymi robotnikami Nowej Huty, przystąpili do protestu, domagając się podwyżek płac. 22 czerwca strajkujący wystąpili w obronie zwolnionych liderów majowego wystąpienia. Kolejna fala protestów w Szczecinie rozpoczęła się 17 sierpnia w szczecińskim porcie. Strajkujący domagali się m.in. legalizacji "Solidarności", podwyższenia płac i przywrócenia do pracy pracowników Zarządu Portu zwolnionych za działalność solidarnościową. Strajk szczeciński został ostatecznie przerwany 3 września. Uczestniczyło w nim około 3 tys. osób.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ pś/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL