Wystawa prac malarskich zapomnianego, a wybitnego malarza kolorysty Aleksandra Szturmana (1869-1944) prezentowana jest w Muzeum Podlaskim w Białymstoku. To pierwsza indywidualna wystawa artysty, na której prezentowanych jest ponad 120 obrazów.
Aleksander Szturman urodził się w Petersburgu, zmarł w Wilnie; tworzył przez całe swoje życie - powiedział PAP dyrektor Muzeum Podlaskiego historyk Andrzej Lechowski. "Był twórcą wybitnym, postacią oryginalną, ale nigdy nie zabiegał o blichtr i pokazywanie prac" - mówił. Dodał, że historia po śmierci artysty obeszła się z jego twórczością mało łaskawie; nie miał rodziny, a jego obrazy trafiły najpierw w ręce jego uczniów, następnie do prywatnej kolekcji, w końcu zostały przekazane do Muzeum Podlaskiego.
Lechowski powiedział, że do jego placówki trafiły w latach 80. XX wieku z Muzeum Narodowego w Warszawie. "Powodem ich przekazania właśnie do Białegostoku była bliskość Wilna, miejsca przez artystę ukochanego, jak też fakt posiadania w zbiorach muzeum prac artystów szkoły wileńskiej XIX i XX wieku" - mówił.
W sumie przekazano 120 obrazów. Lechowski dodał, że to największa kolekcja muzealna jego prac. W jego ocenie, to niemal cały jego artystyczny dorobek. Jednak przekazane prace były w bardzo złym stanie. W 2013 roku rozpoczęto konserwację obrazów, którą zakończono w ubiegłym roku.
Teraz prezentowane są na pierwszej indywidualnej wystawie "Aleksander Szturman. Artysta w podróży". Oprócz obrazów z Muzeum Podlaskiego, na ekspozycji pokazywane są prace artysty z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz ze zbiorów prywatnych.
Na wystawie można oglądać architekturę, pejzaże i portrety artysty. Pejzaże i architektura to obrazy z licznych podróży, jakie Szturman odbył m.in. do Anglii, Francji, Włoch czy Holandii. Jak napisała w katalogu do wystawy Katarzyna Karpińska z podlaskiego muzeum, podróże Szturmana "miały sens ideowy". "Malarz podróżował w celu zdobywania doświadczenia, poznawania obcych kultur, przenoszenia na rodzimy grunt innowacji z zakresu malarstwa. Architektura europejska to jeden z wiodących tematów w jego twórczości, która przybrała formę szkiców lub sprawozdań z podróży" - pisze Karpińska.
Wystawę dopełnia prezentacja problematyki konserwatorskiej związanej z restauracją obrazów Szturmana.
Jesienią ekspozycja ma być pokazywana na Litwie.
Aleksander Szturman urodził się w 1869 roku w Petersburgu, a następnie jego rodzina przeprowadziła się do Warszawy. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Petersburgu. Był wykładowcą akademickim, w latach 20. XX wieku związał się z Uniwersytetem Stefana Batorego w Wilnie, gdzie prowadził zajęcia z martwej natury i pejzażu. Szturman przez całe swoje życie podróżował. Był zapraszany do pokazania swoich prac na zbiorowych wystawach m.in. w Rosji i Polsce. Zmarł w 1944 roku w Wilnie. (PAP)
swi/ jbr/