Powstanie Warszawskie

29.07.2019

Wystawa „Odbicie” w Muzeum Powstania Warszawskiego

Wystawa "Odbicie. Jestem jak ty zapewne" Wystawa "Odbicie. Jestem jak ty zapewne"

Dwa interaktywne lustra, które zeskanują rysy twarzy odwiedzającego i wyświetlą fotografię najbardziej do tej osoby podobnego powstańca będą głównym elementem wystawy „Odbicie. Jestem jak ty zapewne” dostępnej od wtorku w Muzeum Powstania Warszawskiego. Ekspozycja jest częścią obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Głównym elementem wystawy są dwa lustra interaktywne. "Zwiedzający może stanąć przed jednym z nich, ono zeskanuje rysy naszej twarzy i odnajdzie naszego sobowtóra w zdjęciach archiwalnych z Powstania Warszawskiego. Żebyśmy mogli odnaleźć taką najbardziej podobną do siebie postać. Ideą wystawy jest przybliżenie nam poszczególnych powstańców, by ich twarze stały nam się bardziej bliskie w taki osobisty sposób, by dzięki temu łatwiej zapamiętać losy konkretnej osoby" - powiedziała PAP kurator wystawy Anna Grzechnik.

"Mamy w naszych zasobach pulę zdjęć powstańców znanych, czyli takich, których rozpoznaliśmy na zdjęciach i znamy chociaż fragment ich losów, wiemy w jakim zgrupowaniu czy w jakiej dzielnicy walczyli. Mamy jednak także bardzo wielu powstańców nierozpoznanych i chcielibyśmy w ten sposób także zachęcić ludzi do szukania ich i ich historii, bo być może jeżeli podobieństwo fizyczne będzie bardzo duże wskazuje to, że jest to jakaś odległa rodzina. Obok wyświetlanego nam zdjęcia pojawiać się będzie link, który będzie można sobie sfotografować albo zapisać i pobrać to archiwalne zdjęcie powstańca" - wyjaśniła Grzechnik.

Tytuł ekspozycji nawiązuje do wiersza Tadeusza Gajcego "Do potomnego", którego fragmenty mają się również znaleźć na wystawie. "Lustrom będzie towarzyszyła scenografia oparta na fotografiach powstańców oraz ich wypowiedzi z wywiadów nagrywanych dla muzealnego Archiwum Historii Mówionej opowiadające o tym, jakie emocje towarzyszyły im po Powstaniu, czym ono dla nich było" - podkreśliła kurator wystawy.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone. (PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak

akn/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL