„Opera Aperta – Dzieło Otwarte” to tytuł wystawy prezentującej prace artystów, którzy w latach 70. XX wieku ukończyli Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi, a obecnie sami tworzą kadry polskich uczelni artystycznych. Od czwartku ekspozycję można oglądać w Ośrodku Propagandy Sztuki.
"W wystawie prezentowanej w Ośrodku Propagandy Sztuki uczestniczą koleżanki i koledzy, z którymi razem studiowaliśmy i w tym samym czasie uzyskaliśmy dyplomy w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Byliśmy cyganerią i awangardą tego miasta. Nasza twórczość rozwijała się równolegle ze światowymi tendencjami w sztuce, wchłaniając nowe fakty, które nadal są dla nas źródłem inspiracji" - podkreślił Czesław Wojciechowski, który wspólnie z Małgorzatą Wyszogrodzką-Trzcinką i Janem Trojanem jest kuratorem wystawy.
Obok trojga kuratorów, swoje prace pokażą w Łodzi: Andrzej Graczykowski, Wiesław Karolak, Aleksander Olszewski, Tadeusz Piechura, Anna Maria Poleska, Grzegorz Przyborek, Janusz Paweł Tryzno. Większość z nich to pracownicy naukowi łódzkiej ASP i innych uczelni artystycznych, którzy po latach działalności mogą pochwalić się znaczącym dorobkiem twórczym i dydaktycznym.
"Łączy nas niezależność i otwartość uprawianej sztuki. Uznaliśmy, że mottem naszej prezentacji będzie +Opera Aperta - Dzieło Otwarte+" - zaznaczył Wojciechowski.
Inspiracji w wyborze motta ekspozycji dostarczył Umberto Eco, który o pracy artysty pisał, że "nie daje się nazwać, jest zmienna i ulotna jak myśl zapisana w powietrzu".
"To +coś+ ten magiczny +gen+ zaklęty w dziele sprawia, że pragniemy bezustannie do niego wracać, wplątani w hipnotyczną sieć ciągle zmieniających się skojarzeń i niewyczerpanych interpretacji – nie chcemy się od niego uwolnić. W tym sensie każde dzieło jest otwarte, opera aperta, zostaje zinterpretowane jako pewna niedookreśloność, wieloznaczność przekazu, obszar swobody pozostawiony odbiorcy" - napisał Eco.
Prace dziesięciu artystów wywodzących się z łódzkiej ASP będzie można oglądać od czwartku w Miejskiej Galerii Sztuki - Ośrodku Propagandy Sztuki w Parku im. Sienkiewicza w Łodzi. Wystawa będzie dostępna do 15 marca. (PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/aszw/