Inne

15.10.2013 aktualizacja 19.07.2016

Wystawa "Orzeł Biały. Godło Polski w rozwoju historycznym”

32 płaskorzeźby przedstawiające godło Polski będzie można od czwartku oglądać w Dużej Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie w ramach wystawy "Orzeł Biały. Godło Polski w rozwoju historycznym”. Wystawa będzie czynna do końca listopada. Płaskorzeźby nowotarskiego artysty Kazimierza Góreckiego powstały na podstawie analizy monet książąt piastowskich, tarcz, pieczęci oraz dokumentów historycznych. Powstałe prace mają zróżnicowany format od 42x35 cm do 45x75 cm.

"Wystawa jest formą studium na temat przeobrażeń, jakim ulegało godło Polski na przestrzeni wieków od początków jego powstania do czasów współczesnych. Wystawa ma patriotyczne przesłanie" - powiedziała w rozmowie z PAP Iwona Piechocka-Jóźwiak z Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie.

Jak zaznacza, marzeniem autora było wystawienie swoich prac w Gnieźnie. "Wystawa jest związana z naszym miastem. Według legendy, to właśnie tutaj Lech podczas jednego z postojów zobaczył gniazdo z orłem na tle zachodzącego słońca i na tej podstawie ustalił wygląd godła" - powiedziała Piechocka-Jóźwiak.

Poza płaskorzeźbami podczas wystawy zobaczyć będzie można tron, który Kazimierz Górecki zaprojektował dla przyszłego króla Polski. Ponadto w trakcie wystawy odbędzie się szereg zajęć edukacyjnych oraz plastycznych dla młodzieży. (PAP)

mat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL