Kultura i sztuka po 1989 roku

12.02.2018

Wystawa plakatów Agnieszki Ziemiszewskiej w Budapeszcie

Wystawa plakatów polskiej artystki Agnieszki Ziemiszewskiej pt. PL_AKAT otwarta została w poniedziałek w galerii Platan w Budapeszcie. To kolejna odsłona wieloletniej współpracy budapeszteńskiego Uniwersytetu Metropolitan z polskimi artystami.

„Obecny rok jest zdominowany przez jubileuszowe obchody 100-lecia niepodległości. Z tej okazji najczęściej wspominamy bohaterstwo, poświęcenie i odwagę Polaków walczących zbrojnie o niepodległość. To wydarzenie jest okazją do tego, ażeby chyląc czoła przed bohaterami, poruszyć także inne aspekty walki o wolność. Jednym z pól tej walki była także kultura” – powiedziała PAP dyrektorka instytutu Polskiego w Budapeszcie Joanna Urbańska.

Jak zaznaczyła, takie cechy jak fantazja czy ironia, które pozwoliły zachować Polakom tożsamość narodową dzięki kulturze, są widoczne także w pracach Ziemiszewskiej.

Na wystawie można zobaczyć prawie 40 plakatów, stworzonych przez artystkę w ciągu ostatnich 5 lat. „Głównie poświęcone są inicjatywom artystycznym albo działaniom niekomercyjnym. Jednym z ostatnich jest plakat do wystawy +Type + Text+ (w Muzeum Miasta Łodzi). Była to wystawa międzynarodowa, której byłam kuratorem. Dzisiaj dowiedziałam się, że została ona nominowana do Plastra Kultury, najważniejszego wydarzenia w Łodzi, jeżeli chodzi o wystawy” – powiedziała PAP Ziemiszewska.

Inicjatorem nawiązania współpracy przez Uniwersytet Metropolitan z polskimi artystami był wykładowca tamtejszego wydziału projektowania graficznego Krzysztof Ducki.

„Od 7 czy 8 lat, odkąd uczę na Uniwersytecie Metropolitan w Budapeszcie, raz do roku urządzamy warsztaty dla studentów, gdzie staramy się zaprosić najbardziej znane postacie polskiej grafiki, projektantów plakatu. Pracujemy przez tydzień. Profesor daje jakiś temat. A na samym początku tych warsztatów wspólnie z Instytutem Polskim pokazujemy prace danej osoby” – powiedział PAP Ducki.

Jak zaznaczył, idea jest taka, żeby pokazać studentom polską kulturę, aby mogli poznać „sposób myślenia, budowania metafory przez Polaków i żeby coś z tego w nich zostało”. „Bardzo dobrze, że możemy podpatrywać od siebie pewnego rodzaju rozwiązania, osiągnięcia, kierunki” - zaznaczył.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL